En ole koskaan, ikinä puuttunut koulun opetukseen tai mihinkään sen kahdenkymmenen vuoden aikana,
jona lapseni ovat koulua käyneet. Opettajat osaavat hommansa ja ovat ammattilaisia, mutta nyt tekisi mieli sanoa jotain.. ei liity kyllä sinänsä opetukseen, mutta..
Yläastelaisen eräs opettaja sanoi oppilaille, että seiskaluokan arvosanoilla ei ole mitään merkitystä jatkoa ajatellen, esim. lukioon pyrittäessä. Ja teinihän otti tämän kirjaimellisesti > kokeisiin ei tarvitse harjoitella, kun numerolla ei ole väliä..
Opettaja on vielä sellaisen aineen opettaja, jossa uudet opiskeltavat asiat rakentuvat aiemmin opitun "päälle", eli vaikeuksia tulee, jos et osaa edellistä asiaa. Jos nyt heittää läskiksi, voi muka kasilla ja ysillä tsempata numerot taas hyviksi.
Jeps. Miksi musta tuntuu, että ei se ihan näin mene. Saa olla hurja motivaatio ja pakko-onnistuminen jokaisessa kokeessa sitten kasilla ja ysillä, jos haluaa vaikkapa lukioon. "Omaan" lukioon on kaikenlisäksi pyörinyt keskiarvo ysin kieppeillä. (Nuori tekee tietenkin valinnan itse, mutta lukioon on tähän asti aikonut jatkaa).
Omasta mielestäni koulu hoidetaan tehden oma parhaansa, jotta siinä vaiheessa, kun jatkosta pitäisi ysillä päättää, mitkään ovet eivät sulkeudu sen vuoksi, ettei viitsinyt edes yrittää.
Saa haukkua, mutta minua harmittaa, oikein täysillä :(.
Kommentit (10)
Lukiollakaan ei niin väliä, vain pääsykokeisiin lukemisella.
Lukiossamme jäbä, jota kaikki katsoi nenänvierttä pitkin (pelleili, tosi ghetto, ei menestynyt) tempaisi eka yrittämällä sisään kauppakorkeaan.
Opettaja ei voi sille mitään, jos oppilaat tahallaanymmärtävät kuulemansa. Uskonpa, että opettaja on selittänyt käytännön eli että seiskan numeroa ei lasketa päättöarvosanaan mukaan, MUTTA on hän varmaan selittänyt senkin, miksi seiskalla kannattaa silti opiskella ahkerasti. Sinun lapsesi vaan poimi rusinan pullasta ja päätti pitää vapaavuoden. Näin veikkaan.
Opettaja on todennäköisesti sanonut, että jos nyt vaikka tulee huonoja numeroita, niin lukioon pääsemisellä ei sillä ole merkitystä. Ja jatkanut, että masentua ei kannata vaan tsempata jatkossa.
Fiksu teini varmasti ymmärtää, mistä on kyse, eikä lyö kaikkea läskiksi.
Ärsyttää sama asia. Ihmettelen sitä miksi seiskaluokalla numeroilla ei ole merkitystä?? Ja miksi sitä pitää mainostaa lapsille joiden ei tarvi nykykoulussa muutenkaan tehdä yhtään mitään!
Joistakin aineista tulee seiskan jälkeen numero päättötokariin.
Opettajien pitäisi ymmärtää että nuoret usein ottavat kirjaimellisesti heidän sanomisensa. Meille laajan fyssan opettaja markkinoi että harjoitukset on VAPAAEHTOISIA. Ei vaan viitsinyt oheen kertoa että 80-85 prosenttia niistä jotka ei osallistunut harkkatunteihin ja tehnyt niihin kuuluvia tehtäviä reputti aina ensimmäisen tentin. Tentti tuli pääosin laskuharkkoihin perustuen ei teorialuennoista.
Tämä on taas perinteinen eli irrotetaan yksi lause asiayhteydestään. Luulenpa, että opettaja on tuossa yhteydessä sanonut aika paljon muutakin.
Sanoisin, että ap:lla on kotona ihan perusmurrosikäinen laiskimus, joka etsii syytä olla tekemättä töitä. Luulisi kyllä, että seiskaluokkalaiselle olisi jo valjennut, että uusi tieto rakentuu vanhan päälle.
Olen itsekin sanonut saman lauseen oppilaille. Tilanteet ovat olleet esim. sellaisia, että oppilas kysyy, miten päättöarvosana muodostuu. Tähän vastaus on, että painotetaan osaamista ysiluokan aikana, enkä silloin enää muistele, miten meni seiskaluokka, koska opetan myös kumulatiivista ainetta. Toinen tilanne on, että oppilas puhkeaa itkuun saatuaan seiskan kokeesta. Olen lohduttanut, että ei sillä arvosanalla ole nyt suurta väliä.
Ap:n kannattaisi käydä perusteellinen keskustelu nuorensa kanssa. Kodillakin on jokin vastuu siitä, että oppilas ymmärtää esimerkiksi oppimisen ja pitkäjänteisen työn merkityksen. Sen sijaan se arvosanojen korostaminen on vanhemmilta yleensä todella typerää ja tekee oppilaista ulkokultaisia ylisuorittajia. Aito motivaatio ei ole arvosanojen hinkumista.
Ja tuolle laajan fyssan feilanneelle torspolle: haloo, jos ei ole tajunnut vielä lukiossakaan, että tehtävien ainoa funktio on se, että niitä tekemällä oppii, niin on hylsynsä ansainnut. Todellako kuvittelit selvittäväsi lukion laajan fyssan harjoittelematta!? Eivät ne tehtävät mikään itseisarvo ole missään koulussa tai luokka-asteella, mutta ilman niitä on vaikea oppia.
Asia muotoiltu huonosti... Meilläkin sanottu tuota mutta enemmän niin että aina ei tarvitse tappaa itseään työllä.