Yli 25 lapsettomat naiset, painostaako sukulaisenne tai perhe teitä ettimään miehen ja tekemään lapsia?
Minulta on jo kysytty muutaman että milloin aijot lapsia tehdä.. Se on tosi ahdistavaa.. Mitähän ne mahtaa tuumia sitten kun olen 30v ja lapseton. No, pitää vaan olla välittämättä ihmisistä jotka ahdistaa..Huoh
Kommentit (41)
Silloin tällöin joku kysäisi, mutta en minä sitä painostamiseksi käsittänyt.
t. 51 v. sinkku ja lapseton
Kyllä mulla on lähipiirissä selkesti se odotus, että kun mies löytyy niin sitten automaattisesti tulee myös lapsia. Nyt on mies ja ensi kesänä häät, mutta lapsia ei aiota hankkia. Jos joku kysyy, niin sanon tämän ihan suoraan.
Jotkut kyselivät kun olin alle 30. Nyt olen 33 ja kyselyt on loppuneet vallan. Olen parisuhteessa saman miehen kanssa ollut jo yli 10 vuotta. Emmekä siis halua lapsia.
Ehkä sukulaiset ja työkaverit eivät kehtaa enää kysyä. Elämääni ei ole tullut uusia ihmisiä, jotka saattaisivat aloittaa utelun. Ystävien kesken olen ollut aina avoin asiasta, joten he eivät ole koskaan kyselleet. Jostain syystä suvulle kertominen pelottaa ja työkavereille asia ei kuulu.
Olen 25-vuotias opiskelija, eikä kukaan painosta. Poikaystävän kanssa on joskus puhuttu, että ehkä sit 35-vuotiaana, mutta siinäkin on se, että pelkään synnyttämistä kuollakseni.
Eivät, varmaan siksi kun tietävät mielenterveysongelmistani.
Olen 25-vuotias nainen ja olen ollut saman miehen kanssa vuosikausia. Omat vanhempani tekivät minut todella nuorina, erosivat nuorina, ja ovat nyt ruvenneet kasvattamaan iltatähtiä uusien kumppaneidensa kanssa. Minulta ei kukaan kehtaa sukujuhlissakaan udella lapsenteosta, kun omat "pikkusisarukseni" voisivat olla ikiensä puolesta omia lapsiani. :D
Vauvakuume kyllä vaivaa...
No mies löytyy ja naimisiin ollaan menossa ja joo välillä tulee sitä kyselyä, että jokos tulisi lapsiakin. Anoppikin on antanut armonaikaa vaan valmistumiseeni asti ja siihen on vaan pari vuotta. Niin ja meistä kumpikaan ei edes halua lapsia.
Seurustelen naisen kanssa ja yksi päivä 92-vuotias isoäitini tokaisi, että voisimme pyytää naapurin aikamiespoikaa avuksemme. Olisi kuulemma niin kiva, jos hankkisimme lapsia.
Naisparin toinen osapuoli täällä kanssa, ja kyllä on kyselty. Sisko jopa ehdotti, että hänen miehensä voisi auttaa....
Pahinta tässä on, että tyttöystäväni haluaisi lapsen ihan ehdottomasti, ja minä taas ehdottomasti en. En aio taipua tässä asiassa, eikä varmaan aio hänkään. Kohta kun olen sinkku, niin loppuu kyselyt.
Painostaa ja välitkin ovat olleet tulehtuneita tämän takia. Etenkin naimisiinmeno pahensi asiaa kun olivat varmoja, että raskaanaolo on ainoa syy avioliittoon ja kun näin ei ollutkaan meidän kohdalla, niin meni herne nenään, pettymyksestä kai.
Joo ei todellakaan. Olen 27, saman miehen kanssa 6 vuotta yhteistä taivalta. Itse jo pikku hiljaa haaveilen perheen perustamisesta. Omat vanhempani olisivat varmasti kauhusta kankeina, sillä "eivät todellakaan ole valmiita isovanhemmiksi" ja myös ystävät ovat naureskelleet ja sanoneet, että "ette kai te nyt herranjestas vielä"... :D varmaan sitten pommi pamahtaa jos kohtapuoliin jotain alkaa tapahtua.
On mies, mutta lapsettomia ollaan ainakin toistaiseksi. Ei nyt oo suoranaista painostusta vielä ollut. Vanhoilta vanhanaikaisilta ihmisiltä sellaisen höpinän lastenteosta nyt jotenkin ymmärtää, mutta antaisin mennä ohi korvien. Muiden painostusta pitäisin vain moukkamaisena, tänä päivänä kun luulisi ihmisten jo olevan vähän avarakatseisempia lisääntymisenkin suhteen ja tajuavan, että se on jokaisen yksityisasia ja kaikki niitä lapsia ei saa vaikka haluais.
Olen 26v. enkä ole ikinä seurustellut. Vanhempia asia tuntuu jostain syystä vaivaavan, sillä aika usein heiltä tulee uteluja, että eikö todellakaan vieläkään ole ketään löytynyt. Aiemmin kyselivät asiaa vähän vitsillä, mutta viime aikoina kysymysten sävy on muuttunut selvästi vakavammaksi.
Kaikki kolme lastani ovat yli 25-v. Kenelläkään heistä ei ole lapsia ja luulen, etteivät niitä teekään. En painosta millään tavalla.
Pian 26 v tytär löysi miehen ihan itse ja tekee lapset kun tekee, jos tekee.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki kolme lastani ovat yli 25-v. Kenelläkään heistä ei ole lapsia ja luulen, etteivät niitä teekään. En painosta millään tavalla.
Olet erittäin fiksu ihminen!
Olen 27-vuotias ja parisuhteessa. Kukaan ei ole missään vaiheessa painostanut. Iskä on välillä kysynyt, että jokos niitä pian tulee, mutta lähinnä ihan vitsillä enkä koe sitä painostamiseksi. Muut taitavat olla sitä mieltä, että lapset on parempi tehdä siinä reilu 30-vuotiaana, joten oon saanut olla vielä rauhassa. :D
Ei kysyneet. Olin 25 ennen ekaa poikaystävää ja moelestäni käsittämättömän vanha, ja 34 kun kerroin vauvauutisia. Joihin en itsekään paljoa aiemmin uskonut.
Jos joku jotain kyselikin, en ottanut sitä painostuksena. On niin normaalia löytää joku tai kelvata jollekin alle 25-vuotiaana ja jos haluaa lapsia, niin laittaa ne alulle noin 3-kymppisenä tai jo vähän ennen sitä.
Vierailija kirjoitti:
Seurustelen naisen kanssa ja yksi päivä 92-vuotias isoäitini tokaisi, että voisimme pyytää naapurin aikamiespoikaa avuksemme. Olisi kuulemma niin kiva, jos hankkisimme lapsia.
Vähän OT: Naisparin halutessa lapsia, sovitaanko siitä kumman vuoro vai molemmat samaan aikaan? Hedelmöityshoito vai vastenmielinen heteroseksiakti jonkun valitun miehen kanssa?
No ei.