Teini on masentunut ja niin on äitikin
Tuntuu pahalta teinin vuoksi, surettaa hönen vointinsa. Nyt on itsetuhoisuuskin alkanut näyttäytymään, tyttö oli raapinut itse naarmun kämmenselkäänsä.
Tuntuu pahalta myös itsekkäistä syistä, nuoremman sisaren sairaus rasittaa koko perhettä ja itse olen jo ennestään todella uupunut. Tämän lisäksi joutuu huomaamaan epäonnistuneensa äitinä täysin. Teini ei pystynyt sanonaan yhtäkään asiaa mikä perheessämme olisi hyvin, ei koe edes olevansa rakastettu :(
Melkein tekisi mieli antaa lapset johonkin sijaisperheeseen joka osaisi oikealla tavalla heitä hoitaa ja kasvattaa. Oikeastihan tötö en tee, tuntuu vsin siltä, että olen huonoin ihminen tähön tehtävään :(
Kommentit (9)
Tsemppiä. Täällä on masentunut äiti ja raivopää teini. Alkaa olla itellä paukut lopussa. En olis uskonut että teini-ikä on näin vaikea. Varsinkin kun poika oli ennen aivan ihana ja fiksu. Syyllinen olo kun oon niin paska mutsi. En jaksa enää taistella vastaan ja laittaa rajoja. Yritän luottaa että on sama fiksu poika kuin nuorempana. Omien sanojen mukaan on muualla erilainen. Minä kun ärsytän niin paljon että aiheutan huonon käytöksen.
Voimia teille!
Meillä teini kyllä käyttäytyy ihan hyvin, mutta voi huonosti. Hyviäkin päiviä on, mutta huonoina toivoo kuolemaa :(
Ap
Niin ja kiitos tsempeistä. Tsempit myös sulle, toinen masentunut äiti.
Ap
Oletko keskustellut asiasta kunnolla tytön kanssa? Jos selvität mistä paha olo johtuu, niin ehkä voit auttaa paremmin.
On keskusteltu paljonkin. Yhdeksi syyksi on kertonut riitaisan ilmapiirin, toiseksi sen kun koskaan ei ole varaa mihinkään ekstraan.
Kodin ilmapiiri on riitaisa, teini on siinä oikeassa. Riitaisuus johtuu väsymyksestä, jonka sisaren sairaus aiheuttaa. Sairauteen liittyvät käytösongelmat ruokkivat myös riitoja. Riitaisuuteen on kiinnitetty huomiota ja olemme myös hakeneet apua.
Kouluterveydenhoitajalle on puhuttu teinin voinnista ja nyt hän onkin menossa koulypsykologille juttelemaan.
Ap
Meillä taas ahdistuneen teinin vointi heijastuu pikkusisarukseen ja koko perheeseen. Psykiatrilla on käyty, mutta ei siitäkään oikein ole apua. Itse alan olla ihan lopussa. Nyt tyttö ei juurikaan käy enää edes koulussa.
Minä olin itsetuhoinen ja masentunut teini. Kaikista eniten olisin kaivannut näin jälkikäteen mietittynä yhteisiä ruoka-aikoja, aamupalaa, yhdessä shoppausta, elokuvan katselua, yhdessä oloa äitini kanssa. Sekä rajoja, kotiintuloaikoja ja nukkumaanmenoaikoja.
Onko ihme jos teini on masentunut ja käyttäytyy itsetuhoisesti jos sairas sisarus saa kaiken rakkauden ja huomion. Ehkä jopa käyttäytyy itsetuhoisesti kun on huomannut että sillä saa vihdoin huomiota.