Ei kiinnosta viettää joulua. Mitä lomakohdetta suosittelisit?
Matkustan todennäköisesti yksin eikä kokemusta yksin matkustamisesta ole. Minne kannattaisi matkustaa?
- Budjetti on aika pieni, mutta ei tarvitsekaan olla mikään luksuskohde. Kunhan on turvallista ja siistiä olla.
- Lämmin kohde
- Ei massaturismia (saa olla turisteja mutta u know, ei silleen ettei eteensä nää)
- Englannilla pitäis tulla toimeen
- Ja vaikka en jaksa viettää joulua niin ei se joulutunnelma haittaa. Koristeet on jees.
Milloin varaan lennot että pääsen halvimmalla? Nyt jo vai viime hetken lähtöjä?
Vai pitäiskö sittenkin matkustaa jonnekin laskettelukeskukseen laskettelulomalle ihan suomen sisällä? Onko mökit ihan törkyhinnoissa silloin?
Kommentit (8)
Ota jostain lentodiileistä Miamin matka. Voi irtoa vaikka 400 eurolla. Lämpöä löytyy. Varaat majoituksen enemmän paikallisten ihmisen parista, jostain airbnb:stä tms. Et tule aivan ilmaiseksi joulun alla pääsee lämpimään. Lähes mahdotonta ainakaan äkkilähtönä.
Madeiralla on ainakin Funchalissa hieno jouluvalaistus.
Kipaise Dubaihin niin ei varmaan ainakaan kinkkua tarvii syödä.
Espanjassa joulua juhlitaan enemmän vasta loppiaisena joten sinne!
Espanjassa ja Madeiralla ei oo lämmin tuolloin
Vierailija kirjoitti:
Espanjassa ja Madeiralla ei oo lämmin tuolloin
Olin Madeiralla joulukuussa itsenäisyyspäivän jälkeen. Oli päivällä sellaiset 19-22 astetta Funchalussa, vuorilla toki viileämpää. Mutta ihan ohuella takilla vuorillakin pärjäsi. Sää voi aina vaihdella.
Joulun ja uuden vuoden aikaan kaikki lennot, pakettimatkat ja hotellihinnat ovat huipussaan. Äkkilähtöjä ei ole kuin ehkä kahdelle hengelle, paremminkin hyvät kohteet on myyty loppuun jo ennen juhannusta ja muiden hintoja ei lasketa. Edullisempaa on matkustaa ennen joulua ja taas loppiaisen jälkeen. Ikävät realiteetit.
Mutta asiaan. Kanaria?
Antarktikselle. on ainakin etelässä senkin epäisänmaallinen kasa homonpaskaa täytettynä kuukautisverellä joka on värjätty keltaisella karamellivärillä ja sekoitettu sinun vitussasi.