Opastakaa noviisia: kuuluuko vauvan turvakaukalo keskelle vai sivulle?
Mihis kohti takapenkkiä ootte asentaneet turvakaukalon ja miksi?
Oisko keskellä paremmin suojassa sivutörmäykseltä? Onko keskelle vaikeampi pujotella lapsi?
auttakaa uunoa ensikertalaista...
Kommentit (9)
ainakin isompien istuinten pito siinä on hankalaa, jos etupenkkejä pitää pystyä säätämään, koska selkänojien pitäisi olla koko ajan samalla tasolla.
ei siis mikään iso istuin eikä tartte turvavöitä
ap
joka suunnalta tulevilta iskuilta. Mutta kaikkiin autoihin ei saa asennettua keskelle, joten tällöin vain takapenkille ja ennemmin kuskin taakse kuin pelkääjän; sillä suurin osa kylkiin tulijoista tulee oikealta.
Mutta eipä mikään paikka autossa ole turvallinen, jos tarkkoja ollaan.
Tarkista tuo ennen kuin sijoitat sen keskelle
Mutta jos asentaminen ei onnistu keskelle, laita sivulle.
Itselläni on Almera Tino ja Gracon Autobabyn saa laittaa vain taakse keskelle. Ei ole ihan vielä valjennut aivan tarkkaan miksi näin on, mutta niin taulukko kertoo. Meillä on jalustalla varustettu malli ja uskoisin sen laittamisen olevan keskellekin ihan helppoa.
Tuo malli ostettiin, koska jalustan saa kiinni myös 2-pistevyöllä, ja meidän toisessa autossa ei ole takana keskellä 3-pistevöitä. Isommat lapset tarvii sivupaikat, koska matkustavat auton vöillä.
Takana keskellä on tietenkin se turvallisin paikka oli auto mikä hyvänsä. Mutta esim. 2-ovisessa autossa lienee aika pujottelu.
Itse kun ajat et näe lasta lainkaan. meillä keskellä tai pelkääjän paikan takana
Ihan rohkeesti sinne sivuille vaan.