Onko kellään käynyt niin (tai luulet syyksi) että työpaikka jäänyt saamatta lasten vuoksi?
voisiko olla, lähinnä naisten työpaikoista puhuttaessa, että työpaikka on jäänyt haaveeksi lasten vuoksi? Näkeekö työnantaja kahden, kolmen tai useamman lapsen äidin riskiksi ettei halua töihin. Siis poissaoloja lasten sairastelujen vuoksi ja ei ehkä pysty ylitöihin kun lapset haettava hoidosta. Vaikka olisi muuten ihan sopiva paikkaan.
Alkaa hirvittää, että kelpaako tässä enää mihinkään kun vuoden päästä palailen työelämään pitkän perhevapaa jakson jälkeen.... Tosin ketä ne sitten kelpuuttaa kun melkein kaikilla 30+ on lapsia.... :O
Kommentit (7)
itse arvelen että pari työpaikkaa meni sivu suun lasten/ muutaman kotiäitivuoden takia. olen kylläkin viestintä/ it-alalla asiantuntijatehtävissä, sosiaalialalla kai yleisesti ottaen parempi suhtautuminen.
Hain töitä kun kaksoset 1v6kk ja ei irronnut mistään vaikka hyvät koulutukset ja muutenkin paperit. Työnantajat(lähinnä miehiä) keskittyivät vain lähinnä kyselemään miten voin hoitaa työtä ja lapsia jne. Ei tule mieleen kellekkään että lapsilla on myös isä.
Lapset kerkesivät olla jo 2vk hoidossa ennenkuin sain töitä, hain siis 4kk aktiivisesti ja luulen että 90% ne kaatuivat pieniin lapsiin.
Onneksi sain miehen työkaverin kautta töitä ja siellä ei kauhisteltu yhtään lapsiani, tosin pomo olikin nainen ja itsekkin monen lapsen äiti.
Minä sain oikeasti tosi törkeetä kohtelua joiltain haastattelijoilta, onneksi kukaan niistä ei palkannutkaan minua...
Viime syksyn ja talven aikana hain useaankin paikkaan töihin. Yhteensä 10 haastattelussa käivn, usemapaan soitin.
Kolmessa sanottiin suoraan, etteivät palkkaa minua, koska minulla on neljä pinetä lasta. Olivat huolissaan hoitojärjestelyistä lasten sairastuttua. Ja vaikka vakuutin, että mieheni hoitaa lapset jos sairastun (on yrittäjä ja tekee kotona töitä) ei riittänyt. Eli kolmessa suoraan lapset olivat este työnsaanille, muissa vähän kiertelivät asiaa, mutta voin sanoa että aika selkeästi ainakin kaksi muutakin paikkaa noista hylkäsi minut lasten takia. Lopuissa oli muitakin syitä.
Mulla viisi lasta ja huomaan sen todellakin olevan este työn saamiselle :(
Yhden lapsen äitinä olin potentiaalinen äitiyslomalle jääjä ja myös olin kuulemma "liian perhekeskeinen" ko. tehtävään.
Yksi minulle tarjottu paikka meni sivu suun kun kerroin olevani 4. kuulla raskaana. Toinen olisi pitänyt ottaa vastaan kun lapsi oli 3 kk ja itse väsymyksestä sekopäinen, eivät voineet ottaa sijaista siksi aikaa ja palata sitten. Omassa työssä ylennyskierroksella minut puolestaan sivuutettiin kerran, kun olin kerran jäämässä 3 kk päästä äitiyslomalle ja palattuani uudelleen, koska olin "vasta palannut äitiyslomalta". Tänä keväänä käymistäni 8 haastattelusta vaihtaakseni työpaikkaa yksikään ei ole tuottanut tulosta vaikka kokemukseni ja omasta mielestäni luonteenikin puolesta olisin hyvä ja sopiva - haastattelukysymykset ovat koskeneet järjestäen lapsenhoidon järjestämistä eikä näköjään "kunnallinen päiväkoti", "mies vähemmän uraihminen kuin minä eikä joudu töissään matkustamaan" ja "ei vielä yhtään poissaolopäivää lapsen sairauden takia kun mies ja isovanhemmat ovat hoitaneet" vastauksetkaan kelvanneet.
Eli aika toivottomalta tuntuu ja turhauttaa etenkin kun meillä 2. lapsen tulokaan ei ole mitenkään 100-varmaa eli ihan oikeasti haluaisin nyt vaihtaa sitä työpaikkaa enkä välttämättä jää kotiin enää koskaan.
-sain ns.lisäpojoja siitä,että olen ollut kotona lapsilauman kanssa ja hakeutunut työmarkkinoille vasta kun sinne ihan tosissani haluan(eikä silloin,kun on ollut pakko) hain 7 v kotonaolon jälkeen töitä,kävin haastattelussa ja sain paikan. riippuu tietysti alastasi-itse olen sosiaalipuolen ihmisiä..älä pyytele anteeksi kotona olo vuosiasi-laita cv:n reilusti,miksi olet ollut poissa työelämästä !!