Viikko sit juurihoito. nyt alko kamala kirvely
Polttelua ja kirvelyä mitä on? Parin päivän päästä aika. Onko normaalia?
Kommentit (11)
Kirvelyä ei ole jokapäivä. Helpottuu buranalla.Voiko lääkepaikka kirvellä
Sitä lääkeainetta (joka on myrkky) on päässyt suun puolelle ja tekee jo tuhojaan. Joko soitat hammaslääkäriin nyt tai kuulet huutoa hammaslääkäriltä kun menet sinne liian myöhään. Ei kuulu kirvellä, itelle hml sanoi, että pitää soittaa heti jos kirvelee, vuoto pitää korjata heti.
Ei sen kuulu kirvellä ollenkaan. Jos juuressa kirvelee, niin HETI soitat, se myrkky valuu hampaan ulkopuolelle ja tekee ikenessä tuhojaan, ehkä jopa luussa.
Vähän aikaa, mutta se on jomotusta, ei kirvelyä! Älä sitten soita, mutta varaudu siihen että pitää tehdä isompi toimenpide.
Vierailija kirjoitti:
Joku kerto et juurihoidon jälkeen on pitkääkin kipeä.
Kipeä tai arka voi ollakin, mutta kirvellä ei saa.
En mennyt lekuriin kun vasta muutamien päivien päästä. Kun oli aika. Lääkäri ihmetteli kirvelyä ja teki viimeisen paikan. Sit alkoi taas kamal kipu ja ajattelin et kuolen. Lekuri epäili et aineet saattavat ärsyttää ja aiheuttaa kirvelyä jos on herkkä pidempää ja sitten häviää itsestään. Näin kävi nyt hammas rauhoittui vasta. Miten aineet ärsyttivätkin niin kauan ja voiko ne olla aiheuttaneen jonkun reaktion. Jääkö ne lääkeaineet sinne vai häviääkö ne
Soita hammaslääkäriin pian. Väliaikainen paikka voi olla auki ja siellä olevaa ainetta valuu suuhun. Soita itseasiassa heti.