Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan kanssa laivalle??

06.03.2006 |

Hei,



onko kukaan ollut vauvan kanssa risteilyllä, esimerkiksi Silja Europalla? Poikamme on nyt 3 kk ja mietimme mahdollisuutta tehdä laivareissu koko perheen voimin.



Onnistuuko laivalla kulkeminen vaunujen kanssa? Mahtuuko vaunut hytin ovesta sisään? Miten onnistuu ruokailut ja shoppailu vauvan kanssa?



Kertokaa kokemuksianne jos sellaisia on!!



-Laura-

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on yhdistelmävaunut ja menivät just ja just Europan hytin ovesta sisään. Meillä oli Silja-luokan hytti, mutta voisi kuvitella, että muissakin luokissa ovi on samankokoinen... :)



Liikkuminen laivalla oli vaunujen kanssa suht helppoa, ainoastaan laivaan mennessä ja poislähtiessä oli hisseillä aikamoinen ruuhka ja vaunuja etuiltiin oikein olan takaa...



Buffetiin oltiin tilattu pöytä etuikäteen ja ilmoitettu jo varausvaiheessa vaunuista, joten saatiin kiva paikka, johon vaunujen kanssa mahtui passelisti. Toisena päivänä Food Gardenissa mahtui vaunujen kanssa syömään myös hyvin.



Oltiin tilattu vauvansänky hyttiin, mutta sitäpä ei siellä ollutkaan. Infossa kun kävin nurisemassa, niin sänkykin kyllä järjestyi.

Vierailija
2/2 |
06.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pärjää oikein hyvin. Me teimme ensimmäisen yhteisen matkamme (Helsingistä Tukholmaan) marraskuussa ja vauvamme oli silloin 3 kk. Matka meni kaikin puolin hyvin.



Menimme Silja Serenadella, commodore-hytissä. Vaunut siis mahtuivat mainiosti ko. hyttiin ja siinä samalla oli vauvan peti mukana. Laivalta saa myös matkasängyn vauvalle. Tukholmassa menimme Gärdetin asemalta matalalattiabussilla Kungsgatanille. Ja samaa reittiä takaisin.



Ruokailut ja shoppailut onnistuivat hyvin laivalla (ja myös maissa). Vaunut vaan sinne ravintolaan mukaan ja sellaiseen pöytään, että ne saa kätevästi viereen pois kulkureitiltä.



Hyvää matkaa:)!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla