Minkä takia alkoholi on salittu ja muute huumeet eivät?
Hei,
en tajua mistä syystä alkoholi on sallittu aine ja muute huumeet eivät ole. Eihän tuossa ole mitään järkeä. Itse olen käyttänyt/kokeillut jo kaikkea ja nähnyt alkoholin ja muiden huumeiden vaikutusta ihmisiin ja heidän elämään.
Kyllä tuo crystal on pahin, mutta mielestäni sen jälkeen tulee jo alkoholi. Jos alkoholi on salittu, niin cannabis pitäisi 10000% olla salittu. Ihan naurettavaa touhua.
Kommentit (3)
Kyllä ne päihteet kannattaa jättää käyttämättä.
Alkoholi on hyvää, muut huumeet joko pahoja tai mauttomia. Niitä ei ole järkeä vetää siksi esimerkiksi ruuan kanssa. Uskoisin että tämän takia alkoholi on laillista. Sillä on niin korvaamaton osa ruokakulttuurissa. Tupakkakin on aika paha aine ja sitä vastaan onkin kovemmat kampanjat ja varoituksetkin askeissa. Se kun ei ole kulttuurisesti korkeatasoinen huume.
Alkoholi jos keksittäisiin vasta nyt, niin todennäköisesti se kiellettäisiin.