Minkä ikäisenä seksi yleensä loppuu?
Koskaan ei puhuta vanhempien ihmisten seksuaalisuudesta ja seksin harrastamisesta, aina vain niistä parikymppisistä. Kaikki me kuitenkin vanhetaan, niin kiinnostaisi, että mitä on tulevaisuudessa edessä.
Mun vanhemmat on alle 70v ja en osaa kuvitellakaan heitä enää seksiä harrastamassa. Vieläkö sen ikäiset (60-70v) sitä tekee? Milloin alkaa tahti hidastua ja lopulta loppua kokonaan?
Kommentit (61)
Olisiko ihan kuule yksilöllistä ....?
Kyllä se alkaa vähetä aika lailla 4-kympin jälkeen ja nyt 52-vuotiaana ei tule enää harrastettua seksi, vaikka välillä ukko kinuaisikin.
Jotkut vanhukset kyllä tekevät sitä. Olen lukenut lehden lääkäripalstalta mummon avunpyynnön kun vanha puolisonsa oli saanut erektiolääkkeen ja vaati seksiä koko ajan. Nainen valitti ettei paikat kestä sitä hakkaamista kun mies ei onnistu laukeamaan mutta lääkkeen avulla sojottaa jatkuvasti. Vanhainkodeissakin voi olla seksuaalista ahdistelua, salasuhteita ja huorittelua. Luulen että seksi ei lopu koskaan jos siihen ei tule taukoja. Jos keski-iässä tulee viikkojen tai kuukausien kuiva kausi esimerkiksi sairastumisen ajaksi niin voi olla että kyky tai halu ei enää palaudu?
Puhutaan että vanhukset sairaaloissa ja vanhainkodeissa harrastavat seksiä.
En ole ikinä nähnyt/kuullut. Töissä siellä 10v.
Olen 56 ja olen yrittänyt etsiä vakipanoa jotta ei tarvitsisi aina luuhata baareissa etsimässä miehiä, mutta ei ole halukasta löytynyt. Kai se niin on että viisissäkymmenissä miehillä ei enää seiso kunnolla että sen saisi sisään.
Vierailija kirjoitti:
Olisiko ihan kuule yksilöllistä ....?
No ihan varmasti on, mutta kyllä siinä on varmasti myös joku keskimääräinen ikä/ikävuodet kuten yleensä kaikella ihmisen kehityksellä.
Ei minkään ikäisenä, vaan kuolemaan.
Vanhusten seksualisuus on harvoja tabujamme. Monethan luulee, että seksi on pelkkää penetraatiota erilaisiin aukkoihin ja kiivasta hinkkaamista. Viimeistään vanhemmiten huomaa, että seksi on noin 100 x laajempi käsite.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olisiko ihan kuule yksilöllistä ....?
No ihan varmasti on, mutta kyllä siinä on varmasti myös joku keskimääräinen ikä/ikävuodet kuten yleensä kaikella ihmisen kehityksellä.
eiköhän se ole se n. 45-55. osa kokee juuri sitä ennen uuden huuman. ja jos mies saa tuossa iässä nuoremman naisen, voi olla että seksielämä jatkuu vielä pitkälle tulevaisuuteen.
Vierailija kirjoitti:
Olen 56 ja olen yrittänyt etsiä vakipanoa jotta ei tarvitsisi aina luuhata baareissa etsimässä miehiä, mutta ei ole halukasta löytynyt. Kai se niin on että viisissäkymmenissä miehillä ei enää seiso kunnolla että sen saisi sisään.
Pakkoko se on jotain vanhaa juoppoa etsiä, ota nuori terhakka pukki.
Kyllä mun vanhemmat harrasti seksiä vielä alle 70v. Tiedän kun äiti valitti seksiongelmista mulle vaikka en olisi niistä halunnut kuulla.
Yleensä vanhoilla on puheet suuremmat kuin kyvyt.Mies voi olla tosi urho vaikka ei panisi enää ollenkaan
33v." kiitokset tästä miehelleni".
Mieheni vanhemmat vihjailivat asiasta vielä liki 80-vuotiaina, ja luulenpa, että olivat aktiivisia vällyjen välissä noihin aikoihin - ehkä edelleenkin, vaikka ovat jo pitkälle päälle kasikymppisiä. Hyväkuntoisia vanhuksia ovat.
Me liki 5 kymppiset ainakin pannaan kuin puput konsanaan.
Olemme 45 enkä osaa kuvitella että seksimme nyt ainakaan ihan lähitulevaisuudessa rupeaisi hiipumaan.
Olemme miehen kanssa lähempänä 60 v kuin 50v. ja useamman kerran viikossa edelleen.
Ei ole koskaan ollut pitkiä taukoja.
Iästä riippumatta se loppuu noin kolmen vuoden seurustelun jälkeen.
Mies yli 60 ja minä yli 50, ei ole loppunut. Ei sitä tarvitse lopettaa.
omalla naisella se loppu 51 vuotiaana.