Voiko Suomessa lahjoittaa hiuksia jonnekin?
Netistä löytyy moniakin ulkomaalaisia hiustenlahjoitusinstansseja, mutta en löytänyt yhtään suomalaista. Eikö Suomessa siis valmisteta peruukkeja esim. syöpäsairaille lapsille?
Kommentit (9)
Jos joltain peruukintekijältä kysyisi? Kai sellaisia suomessa on jotka tekee tyyliin syöpäpotilaiden peruukkeja?
Suomalainen hiuslaatu on niin hento ja ohut, että eipä se ole parasta materiaalia peruukkeihin. Noihin peruukkeihin tarvitaan paksua ja vahvaa hiusta. Ennen peruukin tekoa hiuksen täytyy kestää monenlaisia käsittelyjä ja värjäämistä ym.
Helsingissä oli joskus erään ulkomaalaisen naisen kampaamo ja tämä nainen leikkasi ilmaiseksi jos hiukset olivat tarpeeksi pitkät. Mitä teki noille hiuksille, en tiedä. Ehkä jotain lisäkkeitä...
Olen myös kuullut että peruukkiliikkeet aiemmin ostivat hiuksia, mutta en tiedä tapahtuuko sellaista enää.
Pitääkös sen muuten olla vieläpä käsittelemätöntä hiusta? Ei saa olla (ikinä?) värjätty tai muutenkaan käsitelty tai jotenkin näin muistelisin, että jossain olisi kerrottu?
"Suomalainen hiuslaatu ei ”silkkimäisyytensä” vuoksi sovellu peruukkeihin, joissa käytetty hiusmateriaali tulee Aasiasta. Raakahius jalostetaan erilaisiksi hiustuotteiksi Euroopassa, josta Kuokkanenkin hiukset hankkii. Yhä enemmän kysytään valmisperuukkeja, jotka nekin tulevat Aasiasta. Hinta ratkaisee, myös hiusbisneksessä."
Lähde: http://omakotilehti.com/sisustus/kuokkanen-on-brandi-jo-kolmannessa-pol…
Kyse on AP:n lapsen hiuksista, jotka ovat vaaleat ranteenpaksuiset ja noi 80cm pitkät. Hiuslaatu erittäin karkea ja vahva, vaikka onkin vaalea. Tyttö olisi halukas leikkaamaan ja lahjoittamaan hiuksensa, sai idean, kun ystävän pikkusisko sairastaa pahanlaatuista syöpää ja on menettänyt hiuksensa.
Vierailija kirjoitti:
Kyse on AP:n lapsen hiuksista, jotka ovat vaaleat ranteenpaksuiset ja noi 80cm pitkät. Hiuslaatu erittäin karkea ja vahva, vaikka onkin vaalea. Tyttö olisi halukas leikkaamaan ja lahjoittamaan hiuksensa, sai idean, kun ystävän pikkusisko sairastaa pahanlaatuista syöpää ja on menettänyt hiuksensa.
Hieno tyttö.
Ranteen paksuiset hiukset on kyllä aikamoiset, saisko kuvan?
Onko perugin käyttö isänmaallista? Rebortaashia?
Kysele nukentekijöiltä, haluavatko he osan kuontalostasi taideteoksilleen.
Ennen vanhaan esim. vainajien hiuksista tehtiin koruja heidän muistokseen.