Eiköhän meidän kilttien ihmisten ole aika ryhtyä kapinaan
Miksi me olisimme kilttejä? Ilkeät ihmiset pärjää paremmin. Nyt on aika muuttua.
Kommentit (12)
Miltä tuntuu, jos sanoo suoraan ärsyttävälle, tarkoitan siis itseäni kynnysmattona pitävälle, ihmiselle, että haista paska tai turpa kiinni? ap.
Vierailija kirjoitti:
Miltä tuntuu, jos sanoo suoraan ärsyttävälle, tarkoitan siis itseäni kynnysmattona pitävälle, ihmiselle, että haista paska tai turpa kiinni? ap.
Voi käydä niin, että hän pääseekin syyttämään sinua ilkeäksi.
Ei tartte mennä mun mielestä ääripäästä toiseen. Omista rajoistaan voi pitää kiinni ihan asiallisestikin. Itse olen kiltisti vastaillut yhden tämän kylän juorumummon kyselyihin tähän asti, mutta viimeksi kun alkoi utsimaan taas tosi henk. koht. asioita niin sanoinkin, että minusta hän kyselee vähän liian henkilökohtaisia asioita. Siltä meni ihan jauhot suuhun ja pyyti sitten anteeks. Ajattelin, että ois pitänyt sanoo jo aikaisemmin.
Pitää miettiä valmiiksi sellaiset piilotetut kommentit, joita viljelee, niin että toinen tajuaa vasta myöhemmin, että "mut sehän oli ilkeä ja dissas mun työtä ja osaamista". Se vaan pitää oppia tekemään taitavasti, niin ettei siitä voi joutua vastuuseen, kun voi sanoa, että "enhän sanonut, hyväähän minä koko ajan tarkoitin". Näin meillä töissä toimitaan, ylistäen alistetaan, vaivihkaa samassa lauseessa alussa kiitetään, mutta loppu kääntää koko asetelman päinvastoin. Ja sit pitää oppia se katse, jolla katsotaan pientä ja tyhmää, joka raukka ei tajua mistään mitään. ja tietysti klassinen: jätä tervehtimättä kun sua tervehditään, äläkä vahingossakaan tervehdi muutenkaan ketään joka on sua arvoasteikossasi alempana, vaan tuijota vastaantullessa kuin lehmä uutta porttia.
Joo, en osaa vielä noita taitoja, mutta varmaan kun tarpeeks seuraan näitä mestareita työpaikalla, niin kyllä saan varmasti ylennyksen 😝
Pysykää mieluummin kiltteinä, mutta arvostakaa itseänne ja asettakaa rajat muille. :)
Vierailija kirjoitti:
Miltä tuntuu, jos sanoo suoraan ärsyttävälle, tarkoitan siis itseäni kynnysmattona pitävälle, ihmiselle, että haista paska tai turpa kiinni? ap.
Minusta tuntuisi naurettavalta. Ei ole minun tyylistäni käyttää tuollaista kieltä tai haistatella, vaikka olisin kuinka vihainen. Nousen tuollaisten ihmisten yläpuolelle, ja käyttäydyn aina ystävällisesti, jopa korostetun ystävällisesti, jos huomaan että joku yrittää ärsyttää mua.
Vierailija kirjoitti:
Miltä tuntuu, jos sanoo suoraan ärsyttävälle, tarkoitan siis itseäni kynnysmattona pitävälle, ihmiselle, että haista paska tai turpa kiinni? ap.
Tuntuu itsestä pahalta. Sen sijaan voi olla tapaamatta tai ohittaa tuollaiset ihmiset eikä anna pitää itseään kynnysmattona. Se toimii ainakin minulla paremmin kuin katkeruuteen perustuva aggressiivinen käyttäytyminen.
Minäkin olen mukana.
t. kilttiatm
Minä ja kaltaiseni voisimme tehdä paljonkin Suomen hyväksi, mutta en suostuisi ikinä elättämään tai rakentamaan parempaa yhteiskuntaa haittamatuille, tsuvakeille, vihervasemmistolle tai niille jotka elävät tulonsiirroilla omasta tahdostaan.
Joten jatketaan pääomien, yritysten sekä aivojen vientiä muihin maihin.
Kilttien kapinahan lässähtää alkuunsa, jos kaikki rupeavat ilkeiksi.