hei te Arabian tuotteiden tietäjät.
Ostin kirppikseltä vitosella nätin maljakon/vaasin. Siinä pohjassa arabian leima, vuosiluku 1955 ja kirjaimet SP.
Tuon leiman päälle kuitenkin vedetty ruksi, kertokaas mitä se tarkoittaa? Onko maljakko täysin arvoton? Eipä se kyllä haittaa, on tosi kaunis ja eipä se paljon maksanutkaan.
Kommentit (6)
Eipä tuolta löydy oikeastaan mitään. Pohjassa tosiaan arabia leima, mutta siinä ei painettu tuota vuosilukua, vaan kirjoitettu käsin, samoin ne nimikirjaimet.
Kokeileppa googlesta hakua arabian maljakot ja katso niistä kuvista, löytyykö oikeaa! Onko se teksti lasituksen alla vai päällä?
Onko käsinmaalatun oloinen? Nuo saattavat siis olla maalaajan nimikirjaimet, tai sitten tuotteeseen liittyvät kirjaimet. Onko ruksi varmasti ruksi, eikä äksä?
Soitin antiikkiliikkeeseen ja arvelivat, että alunperin ollut valkoinen tuo maljakko ja taiteilija itse maalannut jälkikäteen sen, siitä ruksi. "Itsemaalatun" näköinen ei missää tapauksessa ole, vaan tavattoman kaunis, pohjaväri vaalean keltainen ja siinä kukkia. Lasitus myös maljakossa on. On kyllä sen maksamani vitosen arvoinen, vaikkei aito olisikaan:)
Tuolla on pari, jotka sopivat antamaasi kuvaukseen (vaal. kelt. pohjaväri ja siinä kukkia)
Katoppa netistä alla olevasta hausta, mitä tietoja löydät! Pysty valitsemaan leiman, tuotteen ym. - löytöisitkö listietoa!
http://arabia.kokoelma.fi/haku.aspx