Oululaiset huom!
Meneekö rautatieasemalta mitään paikallisliikenteen bussia OYS:aan niin, että menisi sinne sairaala-alueelle eikä tarttis jäädä sinne kajaanintien varteen?
Kommentit (7)
2 ainakin menee. Sun pitää mennä tunnelin ali sinne linja-autoaseman puolelle pysäkille.
Rautatieaseman pysäkki saattaa kyllä olla nyt pois käytöstä, koska Rautatienkadulla on menossa työmaa. Osaatko tai pystytkö kävellä Raksilan marketeille tai linja-autoaseman lähelle? Sieltä varmaan menee jokin bussi.
Pari vuotta sitten olin leikkauksessa ja mennessäni sinne menin junalta linja-auto aseman puolelle odottamaan bussia. Sitä sai odottaa tovin. Kotiutuessani leikkauksesta tammikuun talvipakkasella päätin kävellä asemalle sen sijaan, että seisoisin yhtä kauan odottamassa linja-autoa ja asemalla odottamassa uudestaan. Jos kykenee kävelemään ja vanhalta puolelta lähtee, osan matkasta pääsee sisätiloissa, kun kävelee avohoitotalon viittojen mukaan.
Silloin ainakaan bussien ja junan aikataulut eivät osuneet kauhean hyvin yksiin etelän suuntaan. Eikä tehnyt mieli mennä leikkauskivuissa odottamaan rautatieaseman penkeillekään. Olisin saanut kelakyydin, mutta silloin muutama päivä leikkauksen jälkeen tuntui kivalta päästä itse ulos kävelemään ja vielä kivemmalta, kun tiesi, että koko perhe on vastassa kun menen junalla. Jos olisin mennyt taksilla, kaikki olisi olleet luultavasti vain arkitouhuissaan saapuessani.
Rautatieaseman edestä ei taida mennä yksikään bussi. Citybussitkin lienevät poikkeusreiteillä Rautatienkadun remontin takia. Linja-autoaseman puolelta (kuten jo todettu edellä) busseja kulkee kyllä.
Linja-autoaseman puolelta ainakin 2