Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Emmaljunga nxt90

Vierailija
07.09.2016 |

Onko joku ehtinyt ostamaan Emmaljungan nxt90 uusimmat yhdistelmä vaunut? Harkinnassa niiden osto, kokemuksia kellään? Onko hyvät sorateillä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnostaa kokemukset myös :)

Vierailija
2/7 |
14.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkälaisilta jousitukset vaikuttavat? Ainakin tukevamman tuntuiset kuin britax go big joita testailin myymälässä? Saakohan muita turvakaukaloita kiinni kuin kuvastossa mainitut britax baby-safe plus shr II ja Maxi cosi CabrioFix? Esikoinen tulossa joten aiempaa kokemusta ei ole :)

Ominaisuuksista: saa tehtyä tuplavaunut, istuimeen saa jatkokappaleen, istuinosa on kuppimainen eli täysi makuuasento ei onnistu.

NXT F mallissa saa kokonaa makuuasentoon mutta näyttää siltä että koko rattaan ulkonäkö on muuttunut, ja taitaa olla kalliimpi.

http://www.lastentarvike.fi/kotisivu/esitteet/Emmaljunga-NXT90_EN_Laste…

Mielenkiinnolla kuulisi ajatuksia :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmaljungaan on kaksi adapteria, toinen toimii Britaxin kaukaloissa (myös uudemmassa i-sizessa tuon SHR II:n lisäksi) ja toinen useissa muissa merkeissä, joista Maxi-Cosi on siis vain yksi.

Vaunut ovat tukevat ja osat laadukkaan tuntuiset. Koppa tilava. Ei pahaa sanottavaa! Ovat sirot ja kätevät säilyttää. Ratasosista aikaisempi NXT90 on fyysisesti pienempi ja ominaisuuksiltaan modernimpi: istuin on ergonominen ja taivutettavissa kolmeen eri asentoon. Myöhemmin ilmestynyt NXT90F on perinteisempi, eli siinä taivutetaan selkänojaa ja jalkaosaa erikseen, ja ne ovat "littanoita", jolloin penkin saa täydelliseen makuuasentoon.

Meillä on tuo NXT90, koska katsottiin ergonomisen penkin olevan kivempi. Tämä malli on myös kooltaan pienempi ja vie vähemmän säilytystilaa. Hinta on sama. Kyse on siitä, kummasta tykkää enemmän.

Vierailija
4/7 |
10.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kellään kokemuksia, miten nxt90 kulkee talvella lumessa?

Vierailija
5/7 |
10.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä merkillä on vaan laatua myynnissä, noi näyttää näppäriltä kulkea. Käy liikkeessä testaamassa.

Vierailija
6/7 |
11.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin jo liikkeessä testaamassa kyllä. Kiinnostaa tosiaan miten kulkee lumessa ja loskassa lenkeillä pururadoilla ja "ei-keskustan hyvin auratuilla kävelykaduilla".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on näistä 2018 malli outdoor renkailla, ei näytä merkittävästi muuttuneen tästä, vissiin jousitusta lähinnä paranneltu ja kuomuun lisätty joku aurinkolippa 2020 mallissa. 2018 mallissa jousitus onkin aivan olemattoman surkea.

Lumessa ja sohjossa nää on todella painavat työntää. Autotien laitaa työntäessä eturenkaat puoltaa pientareelle kun tie on vähänkin kalteva . Pyörät saa siis lukittua mutta eivät tule yhtä vakaiksi kuin täysin kiinteät etupyörä (tuleeko missään rattaissa?) Kerran työnsin kävelytiellä uutta sileää asfalttia niin siinä kulki kyllä todella kevyesti, eli varmaan johonkin kaupunkiin oikein hyvät.

Ja siis päädyttiin nämä hankkimaan, koska tuntuivat ihanne olosuhteissa kevyiltä ja hyvin rullaavilta rattailta ja myös ulkonäkö miellyttää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kolme