Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Itse siedätys koiralle, kokemuksia?

Vierailija
04.09.2016 |

Niin haluaisin kuulla kokemuksia onko täällä allergikot ottaneet riskillä koiraa? Mieheni on jokseenkin allerginen mutta hinku koiraan on ollut kova jo vuosia. Nyt on ollut jo jonki aikaa kova pähkäily mitä tässä tekisi ja päästäänkö tätä haavetta toteuttamaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hop

Vierailija
2/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hop

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mä olen omilleni siedättynyt, mutta vieraista koirista saan oireita. Nyt omalla koiralla on pennut ja selvästi ne aiheuttaa mulle nuhaa ja kutinaa iholla, mutta enköhän ajan kanssa siedäty sille pennulle joka meille jää.

Olen moniallergikko ja saan esim. hevosista aika pahat oireet (ratsastus loppui aikoinaan juurikin siksi). Koirasta en hevillä luovu, ja tosiaan oireet pysyvät kurissa kun on koko ajan koiralle altistuneena. En osaa sanoa tapahtuuko siedättyminen automaattisesti aina vai mitä "pahaa" voi tapahtua - esim. voiko kehittyä niin ärhäkkä astma, johon mikään lääke ei tepsi. Itsellä astmakin todettiin joskus, mutta nykyiset lääkkeet on niin hyviä että ainakin tää mun sairaus paranee vuosiksi ja saattaa hengitystieinfektion seurauksena oireilla taas kunnes lääkitys puree.

Mutta lääkityshän mulla toki on ympäri vuoden tähän allergiaani, en tiedä millainen olo olisi jos jättäisin antihistamiinit kokonaan pois. Näköpiirissä ei ole että jättäisin, kun olen niin monelle muullekin allerginen, en ainoastaan koiralle.

Vierailija
4/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun exä oli koirille allerginen, mutta koira oli ollu mun unelma yli 10 vuotta. Otettiin sit lopulta parikin koiraa eikä ongelmia tullu. Exä söi alkuun allergialääkkeitä.

Pakko kyllä lisätä, että exä olis ollu se joka lähtee, jos olis tullu pahoja allergiaoireita

Vierailija
5/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon kissoille siedättänyt itseni. Ennen silt alko vuotamaan ja kutisemaa ja nenä meni tukkoon. Nyt ei enäö, ellen silitä kissoja ja heti sen jälkeen koske silmiä, pitää pestä kädet. Toisten kissoista saan edelleen oireita, mutta en niin pahoja kuin ennen :)

Ja me vain otettiin kissa, kärsin allergialääkkeiden avulla ekat pari kuukautta ja sitten en tarvinnutkaan enää kuin silloin tällöin. Nyt en tsrvitse kuin harvoin joskus viersitten kissojen kanssa :)

Vierailija
6/6 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höh... en tykkää että tuommoisia riskejä otetaan. Ottakaa vaikka ensin joltain koira hoitoon vaikka pariksi viikoksi, ja katsokaa miten käy. Allergia voi kehittyä astmaksi jne...