Onko sinulle ok jos lastasi hoitava henkilö on MIES?
Kommentit (28)
kun vaan mennään enemmistön mukana, kaikki hyvin.
halleluja
Vähän aikaa sitten oli lehdessä kirkon vapaaehtoisesta nuorisotyöntekijästä, paljastui pedofiiliksi.
Olen nähnyt niin paljon pedofiili-informaatiota, että ne sairaat yksilöt kyllä järjestävät koko elämänsä niin että pääsisivät saalistamaan.
Kyllä mä olen epäluuloinen.
Naisvaltaisilla työpaikoilla akat tahtovat keskittyä enemmän toistensa kyyläämiseen ja lastenhoito jää sivummalle. Edellisellä en tarkoittanut kaikkia hoitajia, mutta ikävä kyllä näitäkin löytyy.
Minulla oli lapsena mies lastentarhanopena, oikein kiva sellainen olikin. Opetti meitä soittamaan pianoakin.
Oma mieheni on ollut lastentarhassa harjoittelijana.
Yksi ystävistämme (mies siis) on anestesia-sh.
Olisin kovin mielissäni jos pojastani tulisi lto!
Joillain lapsilla ei ole isää ja silloinhan lapsi saa päiväkodista miehenmallia itselleen.
Miehet myöskin usein parantavat naisvaltaisilla aloilla työilmapiiriä.
Toivon kyllä että aikanaan omien lasten päiväkodissa olisi myös miehiä töissä.
Onhan nykyään naisiakin hitsaajina, muurareina, maalareina. Miksei miehet voisi tehdä hoitotyötä?
Ei mennyt aika turhia suunnitellessa ja juoruillessa. Asiat puhuttiin eikä aina jauhettu samoja juttuja... kun se ja se ovat niin vaikeita. Ja mies saa yleensä varsinkin pojat paremmin kuriin. Eli aika ei mene turhaan kun ryhmän hallinta on kunnossa.
Samoin liikunnalliset jutut toimivat miehen kanssa paremmin. Ulkona mies pelasi isojen poikien kanssa palloa sen edestä että olisi seissyt juoruamassa.
Luulen että hän tarkoittaisi: miksi mies on siellä töissä?
Olen joskus itse samaa ajatellut.
Ei perinteinen miesten ala!
Ja sitten kaikki lehtijutut rikollistaustasta tai muista kurjuuksista on olleet alan mies-työntekijöiltä
Lukion päättänyt nuori mies, miettii minne mennä opiskeleen. Lto:ksi!! Siellä on paljon naisia!! Ei se sen ihmeellisempi juttu ole.
sun laisten pikkupiikojen takia naisen euro on edelleen 80 senttiä.
Poikani varsinkin pitää niitä suosikkiopeina. Tuovat ihan eri meiningin sinne Ei ole sellasta äiti käskee-meininkiä, niin kuin ryhmissä, joissa on vaan naisopeja. Miehet tuo siihen hyvän lisän ja käyttävät enemmän maalaisjärkeä, naiset kirjaoppia.
hehee oletko aivan tosissasi.
naisia on muuallakin kuule...
ja minäkin tajuan ap:n pointin.
perinteinen mies EI hingu tuollaiselle alalle!
työpaikkaan jossa surkea palkka ja paljon lapsia ja vaippojen vaihtelua ja pesua ja räkätauteja. Ei ole kovin tekninen ala...
Vierailija:
hehee oletko aivan tosissasi.
naisia on muuallakin kuule...
ja minäkin tajuan ap:n pointin.
perinteinen mies EI hingu tuollaiselle alalle!
Ja muutenkin sylihommat sai hoidella enemmänkin naiset. Yhdessä ryhmässä oli 2 miiestä ja 1 nainen, niin se nainen oi kyllä aika kovilla kun syliä hals koko ajan joku... että ehkä 1 mies ja 2 naista ryhmään olis hyvä.
eihän kaikki naisetkaan halua perinteisille naisvaltaisille hoiva-aloille vaan hakeutuvat esim. armeijaan kapiaisiksi. toiset nyt vaan uskaltaa tehdä rohkeita ja epätavanomaisia ratkaisuja elämässään.
poikaamme aikoinaan hoiti taikuri Simo Aalto