Uusi istuin taaperolle
Meillä on tällä hetkellä HTS BeSafe Kid, jota ei saa asentaa kuin selkä menosuuntaan. Nyt lapsemme on sen kokoinen, että on jo polvet miltei suussa tuossa istuimessa.
Mikähän on sitten seuraava istuin, johon siirtyä. Lapsi painaa 13kg. Vai vieläkö pitää sinnitellä tuolla istuimella?
Kommentit (6)
Kiddy Life plus -penkissä. Edessä on sellainen turvasuoja että voi istuttaa 9 kiloistakin. Ja menee 36 kg saakka.
Koetahan vielä säätää sitä istuinta. Meidän HTS:n saa ainakin kääntää kasvot menosuuntaan (ostettu -03).
Jos ei säädöt auta, niin onhan noita istuinvaihtoehtoja vaikka kuinka paljon. Jos ei turvavyöistuin tunnu vielä oikealta ratkaisulta, niin mites ois esim. Britaxin Two Way Elite? Sehän on 25 kg:oon asti ja saa kasvot menosuuntaan..
ostaa seuraavaks vyöistuimen vaikka sitä suositellaan vasta 3-vuotiaalle!
hyvin mahtuu istumaan, kun istuimen säätää mahdollisimman lähelle etupenkkiä ja kunnolla pystyasentoon.
Saa 5-pistevöillä kavotmenosuuntaan ja 18kg jälkeen pystyy käyttämään turvavyöistuimena aina 36kg asti
Meidän HTS on siis tosiaankin ostettu -03 ja sitä EI saa asentaa (eikä edes pysty) kasvot menosuuntaan. Soitin vielä liikkeeseen ja varmistin asian. -03 istuin on muuttunut sellaiseksi, ettei saa asentaa kuin selkä menosuuntaan.
Istuin siis mahtuu autoomme, mutta etupenkillä ei ole mukava kenenkään matkustaa, kun istuin takana ja taas jos etupenkin laittaa normaaliin asentoon, niin lapsi matkustaa jalat koukussa ja se ei mielestäni ole normaali asento kenellekään.
Kysyin niitä seuraavia istuimia lastentarvikkeesta, mutta valitettavasti ne kaikki on 15kg ylöspäin, joten vielä on hetki odoteltava.