Vaivaudu vastaamaan: Kumman valitsisit, oikeustieteet vai psykologian?
Jos oli pakko valita näiden kahden välillä, niin kumpaa lähtisit opiskelemaan (työelämä tietysti myös mielessä). Miten perustelet valintasi?
Terveisin joku joka ei osaa valita kahden suosikkialansa väliltä
Kommentit (34)
Oikeustiede palkan vuoksi, t. Psykologi
Vierailija kirjoitti:
Oikeustiede palkan vuoksi, t. Psykologi
Mielenkiintoista. Olin juuri tulossa vastaamaan "psykologian", sillä oikeustiede ei nykyisin enää takaa ns. varmoja töitä, kovista palkoista nyt puhumattakaan. Luulin psykologeilla olevan jatkuvasti kovasti kysyntää eli ainakin töitä riittää. Luulinko väärin?
Vierailija kirjoitti:
Oikeustiede palkan vuoksi, t. Psykologi
0/5
Oikeustiede. Olen enemmän kiinnostunut asioista kuin ihmisistä.
Oikeustiede ehdottomasti! On mahdollisuus kehittyä alallaan, kun taas psykologi, no, toimii milloin kouluissa kuin vanhainkodissa. Ja aina samaa, ellet lääkiksessa lue itseäsi esim. psykiatriksi.
Oikikseen jos vaan pääsisi . Sisko psykologi mielisairaalassa ja parissa vuodessa into laantunut. Ei näy työn jälki. Ja tutkimukset ovat ihan turhia
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Oikeustiede palkan vuoksi, t. Psykologi
Mielenkiintoista. Olin juuri tulossa vastaamaan "psykologian", sillä oikeustiede ei nykyisin enää takaa ns. varmoja töitä, kovista palkoista nyt puhumattakaan. Luulin psykologeilla olevan jatkuvasti kovasti kysyntää eli ainakin töitä riittää. Luulinko väärin?
Suurissa kaupungeissa (+100 000 asukasta) työpaikoista on kova kilpa. Esim. pk-seudulle voi olla 50 hakijaa työtä kohden. Kun taas pienemmälle paikkakunnalle saatat olla ainoa hakija. Itse hain n. 50 000 asukkaan kaupunkiin ja olin ainoa hakija, sain työn, jee!
No joo, mitä alkuperäiseen niin mulle oli selvä valinta, koska haluan tehdä työtä ihmisten kanssa ja jokainen päivä on varmasti erilainen. Jo asiakasryhmä sen varmistaa (lapset). Palkka toki vois olla parempi, en kylläkään valita enkä tee tätä rahan takia vaan tämä on kutsumus. Palkka on noin 3500 e, muttei tule hirveästi nousemaan enää tuosta ellen vaihda työtehtävää.
^^^ Molemmissa on osattava tehdä työtä ja hyvin, jotta saisi rahulia.
Oikeustiede. Sillä saralla työtä riittää eikä tarvitse miettiä mihin hintaan.
Psykologia ehdottomasti!
Suomen oikeuslaitos ja tuomiot on syvältä. Psykologialla pystyy auttamaan ihmisiä.
Oikeustiede ehdottomasti. Lakimies voi valmistuttuaan hakeutua moniin erilaisiin paikkoihin töihin ja virkoihin aina ylimpiin valtion virkoihin saakka.
Lisäksi psykologia on erittäin vaikea ala. Se kuullostaa hyvältä mutta todellisuudessa joutuu hoitamaan sekaisin olevia ihmisiä ja kenties jopa sairautensa takia väkivaltaisia potilaita. Kaikki eivät pääse turvallisiin virkoihin vaan joutuvat perustamaan oman vastaanoton, joihin ei kenties tule potilaita ja jos tulee ei koskaan tiedä millainen henkilö ja miten sairas sieltä tulee.
Ehdoton suositus; oikeustiede.
Valitsin psykologian ja mieheni oikeustieteet. Minulla on huonompi palkka kuin hänellä mutta koen työn todella mielekkääksi. Miehellä iso palkka ja myös hän kokee työn mielekkääksi eli psykologin palkka ei niin iso mut toisaalta jos se ei ole sulle kynnyskysymys niin mieti kumman työn kokisit sisältönsä puolesta olevan lähellä sydäntäsi. Riippuu sinusta yksilönä kumman vai molemmat kokisit sinulle sopivimmaksi työksi. Töitä on riittänyt hyvin, molemmilla virka. Hän sai viran nopeammin mut löytyi lopulta mullekin. Eli kuuntele sydäntäsi, sanoisin.
Mennään jenkkisuuntaukseen, eli molemmat tekevät hilloa, mutta advokaattina voit päästä kunnon hilloihin kiinni. Etenkin kun on tulossa paljon riitoja perinnönjaoista ja eroista.
Psykologia, koska oikeustieteet olisi niin kylmä ja kova ala, että minusta ei siihen olisi.
No en ainakaan psykologiaa, koska esim. HUS:illa Helsingissä palkka noin 2900-3100e eli ei hyvä. Etenemusmahdollisuudet ovat huonot. Vain yrittäjäksi lähtemällä voisi ehkä oikeasti tienata. Työ itsessään on lopulta aika jonninjoutavaa jorinaa eikä asiakassuhteissa päästä kovasti eteenpäin.
Psykologia.