1-vuotisrokotukset ja synttärit, siirränkö neuvola-aikaa?
Ehkä tyhmä kysymys, koska kaikki on niin yksilöllistä, mutta lapsella on synttärijuhlat viikon kuluttua 1-vuotisneuvolan + rokotusten jälkeen. MPR-rokote ilmeisesti nostaa kuumeen tai aiheuttaa muuta oireilua monilla 1-2 viikon kuluttua rokotteen saamisesta. Mietinkin, pitäisikö neuvola-aika siirtää myöhemmäksi, kylläpä veetuttas jos lapsiparka olisi juhlissaan kipeä - kestitse siinä sitten vieraita..
Miten olette itse tehneet tai oletteko asiaa ylipäänsä edes ajatelleet? :)
Kommentit (17)
Tai mitäpä jos siirrätte synttäreitä???
Vierailija kirjoitti:
No en kyllä todellakaan ajattelisi synttäreitä yhtään. Eihän vuoden ikäinen niistä vielä paljoa edes ymmärrä.
Että perutaan synttärit esim. päivän varotusajalla jos mukelo sairastuu? :D Ei toki vuoden ikäinen niistä ymmärrä tuon taivaallista, mutta koko suku on tulossa juhliin (kuten aina, meille normaalia), mikä tarkoittaa hieman valmisteluita. Eli helpompi siis siirtää neuvolaa kuin vaihtaa juhlapäivää, vierailla on varmasti muitakin suunnitelmia muille viikonlopuille.
Vastasinkin siis itse uusavuttomaan kysymykseeni! Anteeksikin pitäisi ilmeisesti pyytää.
Lapsien kanssa on se riski, että saattavat sairastua muutenkin...
Vierailija kirjoitti:
Lapsien kanssa on se riski, että saattavat sairastua muutenkin...
Se onkin asia erikseen, nyt oli kyseessä asia johon voi "itse vaikuttaa".
Jos neuvola-aikaan on vielä aikaa, ni kysyisin voiko saada toisen ajan. Varmasti saavat tuon teidän ap-ajan sit täytettyä.
Meillä oli neuvola tasan viikkoa ennen joulua. Jännitettiin alkuun että iskeeköhän kuume juuri jouluksi mutta mitä vielä, meillä kesti kipuilu tasan yhden illan ja yön jo pari päivää rokotuksen jälkeen.
Eihän toki neuvolan ja rokotusten kanssa ole ihan päivän päälle mutta aikamoista jossittelua nyt, en itse siirtäisi. Ne oireet kun voivat tulla odotettua aikaisemmin tai jopa myöhemmin.
Meillä siirrettiin maanantaille ensimmäistä rotarokotetta kun ristiäiset oli lauantaina. Kutsut ristiäisiin lähetetty ennen kuin rokotteen aika sovittiin, enkä siinä neuvolassa aikaa sovittaessa muistanut että siitähän on muutama päivä juhliin. Joillakin saattaa rokote aiheuttaa rajujakin vatsataudin oireita niin soitin sitten takaisin neuvolaan ja siirsin rokotteen viikonlopun yli. Terkkari meinasi myös että ihan hyvä siirtää niin ei mene ristiäiset mönkään :)
Meillä oli 1-vuotisneuvola paria päivää ennen kekkereitä. Lapselle nousi kyllä kuume, en tiedä oliko rokotteesta vai jokin flunssa, veikkaan rokotusta koska kuumeen lisäksi koko yläkroppa (selkä ja maha, ei raajat tai naama) oli täynnä pienenpientä punaista näppyä (ei siis vesirokkomaista, sellaisia tosi pieniä ja hailakanpunaisia).
Kuume tosin siis laantui jo sopivasti ennen juhlia, oli vähän lämpöä mutta hyvävointinen lapsi. Juhlat nyt oli tosi pienet muutenkin, lähisuku ja pari ystävää ja that's it. En olisi siirtänyt neuvolaa, olisin sitten perunut juhlat (tai siirtänyt niitä) jos olisi tarvinnut.
Hoh hoijaa. Mistä näitä äitejä sikiää? Elämään kuuluu nyt väistämättä vastoinkäymisiä jne. Siirrä niitä juhlia vaikka kuukaudella eteenpäin, se sun kersas ei tajua siitä hölkäsen pöläystä.
Me saatiin joskus ihan lyhyt ekstrakäynti toiselle kerralle pelkkää rokotusta varten, kun ei haluttu tykityttää kaikkia piikkejä kerralla. Onnistuisko noin, että käytte 1-v neuvolan nyt muutoin ja synttäreiden jälkeen joku täti ehtiessään tuikkaa rokotteen?
Hyvä ap, ihan asiallinen kysymys.
Meillä ei otettu sitä MPR-rokotetta 1-vuotisneuvolassa lainkaan vaan mentiin hakemaan se meille sopivampaan aikaan 4 kk myöhemmin. Lapsi sai ihan odotetusti rokotusoireisiin kuuluvan korkean kuumeen ja oli 3-4 vrk ajan väsynyt ja levoton.
Ei ne neuvola-ajat rokotuksille ole mitenkään kiveen hakattuja, niitä voi ihan hyvin siirtää.
Minä ainakin sovitan asiakkaiden 1v-käynnit niin, ettei juuri juhlien alla laiteta rokotteita. Minusta ihan järkevää, eihän se lapsi jaksa synttäreillään jos on kuumetta ja kurja olo. Ja joskus neuvolakäyntejä siirretään juuri juhlien, matkan tms. menon vuoksi, ettei nousisi kuume huonoon aikaan. Ihan arkipäivää ja minusta ihan järkevää.
T. Th neuvolasta
Vierailija kirjoitti:
Minä ainakin sovitan asiakkaiden 1v-käynnit niin, ettei juuri juhlien alla laiteta rokotteita. Minusta ihan järkevää, eihän se lapsi jaksa synttäreillään jos on kuumetta ja kurja olo. Ja joskus neuvolakäyntejä siirretään juuri juhlien, matkan tms. menon vuoksi, ettei nousisi kuume huonoon aikaan. Ihan arkipäivää ja minusta ihan järkevää.
T. Th neuvolasta
Tässä nähtiin. :-) Kiitos sinulle!
Neuvolan tädeillä parempi empatiakyky ja ajattelevat perhettä ja lasta kyllä... Toisin kuin av-äitylit.
No en kyllä todellakaan ajattelisi synttäreitä yhtään. Eihän vuoden ikäinen niistä vielä paljoa edes ymmärrä.