Lapsuudenystävän kohtaaminen aikuisena
Haluaisin kohdata lapsuudenystävän mutta... Olen aikuinen ja tämä lapsuudenystävä on tällä hetkellä yh-äiti. Onko ilmassa tuskaa ja ahdistusta mahd. Kohtaamisen aikana koska minulla ei ole omia lapsia? Onko sellainen mahd. Että kohtaaminen voisi käynnistää ihastumisen molemminpuolisesti?
Kommentit (4)
Mikä motiivisi tuolle tapaamiselle siis olisi?
Olen joskus miettinyt, että yhtä jos toista lapsuudesta tuttua ihmistä olisi kuva nähdä. Jotenkin kuitenkin tuntuu, että ihmiset, joiden kanssa leikki muksuna ja joita ei ole nähnyt vuosiin, tuntuvat tosi etäisiltä ja erilaisilta ja nuo kohtaamiset ovat tuntuneet lähinnä kiusallisilta.
Minua harmittaa kun lähes kaikki lapsuudenuystävät ovat jääneet. Olen hyvä ystävä niiden kanssa joihin tutustuin kunnolla joskus 14-16-vuotiaana.
Jotenkin vaan elämä on vienyt eriin suuntiin.
Kahta serkkuani kaipaan kovasti, joiden kanssa leikin ja vietin aikaa ihan vauvasta yläaste-ikään, sen jälkeen on tullut nähtyä pari kertaa hautajaisissa ja häissä, muihin sukujuhliin en ole vielä päässyt.
Näin toissa yönä unta toisesta serkustani (serkkuja minulla on siis 50 tältä puolelta, mutta nämä kaksi olivat minulle erityisen läheisiä) ja unessa halasimme ja itkimme. Nyt kauhea kaipuu :) ennen kun näin tuon unen niin en ollut useampaan vuoteen miettinyt asiaa.
Surettaa kyllä.
Ole rohkea, lapsuudenystävän kohtaaminen ei ole paha asia. Facebookin kautta voit lähettää yksityisviestin, ja kannattaa kertoa asiat ihan suoraan, mutta... Kannattaa varautua että kohdehenkilö ei välttämättä tykkää sinun yhteydenotostasi.
Hölmö. Mahd sitä ja mahd tätä. Kysy onko henkilö kiinnostunut seurastasi. Veikkaan että ei.