Sinä, jolla aidosti mielenkiintoinen toimistotyö, tuu tänne....
... ja kerro mitä työtä teet ja miksi se on sun mielestä kivaa?
Eikä ole pakko olla pelkkää toimistossa istumista, mutta osittain ainakin! :)
Ja saa se toinenkin ääripää saa avautua, eli jos sulla on maailman tylsin toimistoduuni, niin kerro mitä teet! :)
Kommentit (4)
Arkkitehti. Toki käyn työmaakokouksissa ja muuten tontilla tai kohdeläynneillä, asiakkaalla, virastoissa yms. mutta suurin osa ajasta ihan toimistolla tietokoneen ääressä. Päivät menee hujauksessa eikä kotiin malttaisi lähteä vielä silloin kun on pakko (perheen takia en voi roikkua töissä kellon ympäri ainakaan usein).
Olen ollut pari vuotta sellaisessa asiantuntijatyössä, jossa idioottipomo vaati fyysistä paikallailoa, vaikka se ei ollut mitenkään tarpeellista. Tyyliin että lumimyrskyssä piti tulla Helsingistä Espooseen jotta voi hoitaa puhelun Kiinaan omasta työpisteestä, jotta esinainen pystyi näin valvomaan että kaikki "tekivät työnsä".
Se oli karmeaa ja työtä, jossa toimistolla olo on tärkeintä, en kyllä enää haluaisi.
Nykyisestä työstä en enempää kerro, mutta PALJON tuosta parempi vaikka onkin ns. "Toimistotyö".
Vaikka työ ei tapahdu toimistossa on se sisällöltään toimistotyötä: työmaainsinööri. On kiinnostava seurata miten talo nousee montusta ja työtehtävät monipuolisia.
Teen logistiikkaan liittyvää työtä. Sen osaisi apinakin jos osaa vähän kirjoittaa ja lukea. Silti työhön vaaditaan vaikka mitä ominaisuuksia ja taitoja. Suju a englannin kielen taito jne.