Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vasenkätinen + vasenkätinen = oikeakätinen?

Vierailija
28.07.2016 |

Me vanhemmat olemme molemmat vasenkätisiä ja yllätykseksemme kaksi lastamme ovat molemmat oikeakätisiä. Molemmat isoäiditkin ovat vasureita ja oma siskoni myös. Isoisät ovat oikeakätisiä. Olin kuvitellut vasenkätisyyden periytyvät vahvasti, joskushan se voi tulla esim. toisen puolen tädiltä jollekin perheen lapsista, vaikka isovanhemmissa tai vanhemmissa ei vasureita olisikaan. Mutta ilmeisesti sitten näinkin vahva vasenkätisyys voi tuottaa oikeakätisiä lapsia.

Onko täällä muita vasenkätisiä vanhempia tai onko tuttavissanne vasuripareja, joilla olisi oikeakätisiä lapsia? Tai joku, joka tähän mielenkiintoiseen periytyvyyteen olisi perehtynyt? Kiinnostaisi kuulla, onko tämä kuinka yleistä näin päin.

Ja lapset on meidän omia, sitä ei tarvitse kyseenalaistaa :D.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku on ollut tuhma hyi hyi.

Vierailija
2/4 |
28.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ja poikani isä olemme vasureita. Poika on oikuri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei oo vasuripariskuntaa, mutta paljon vasureita isän puolen suvussa. Minä, siskoni, isäni, siskon poika. Sitten on kauempaa suvussa pikkuserkkujani. Mut isästä taaksepäin esipolvista ei tietoa. Omat 2 poikaani ja siskon tyttö täydellisen oikeakätisiä.

En oo keksiny viel millä logiikalla periytyy...

Vierailija
4/4 |
28.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Two wrongs don't make a right, but three rights make a left.