Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Ostatteko luomutuotteita? Ja jos niin mitä niistä?

Vierailija
02.07.2008 |

Kun itse haluaisin ihan kauheasti suosia niitä, mutta esim. jugurtti on luomuna niin törkeän hintaista, etten millään raaski... Maitoa ostan, samoin sipulia, tomaatteja sen sijaan en raaski, koska niitä kuluu niin paljon ja luomutomaatit maksavat mansikoita. :( Luomuketschuppia käytän, kun sitä kuluu muutenkin niin vähän. Vinkkejä, mitkä luomutuotteet melkein samanhintaisia kuin tavalliset?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erityisesti eläinperäisiä tuotteita. Ostaisin kaiken luomuna, jos hinta ei olisi niin kallis. Ruokalahjat valitsen usein luomua, reilua kauppaa tai maakunnan tuotteita. En usko luomun erityiseen terveellisyyteen, mutta kulutustottumuksiani ohjaa lähinnä eettiset näkökohdat.

Vierailija
2/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

maitotuotteet ja lihat aina kun on mahdollista. Suosin luomukahvia,

-tölkkipapuja jne sälää. Ostaisin kaiken luomuna, jos niitä olisi enemmän tarjolla ja hinta ei kipuaisi pilviin. Mutta tällä hetkellä pyrin ainakin eläinkunnan tuotteet ostamaan luomuna niin pitkälle kuin mahdollista, nimenomaan eettisistä syistä.



Luomukanasta olisin valmis maksamaan sen hinnan, minkä tuottajat antavat syyksi sen puuttumiselle (noin kolme kertaa kalliimpaa kuin nykybroikut). Niin paljon mua ällöttää broilerinkasvatusmetodit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maidon ostan myös luomuna, samoin jugurtin, koska meillä ei kuluteta niitä kovin paljoa. Myös tomaatit ostan aina luomuna, samoin porkkanat. Tee myös.



Muuta ostan luomuna, jos sattuu löytymään ja on varaa ostaa.



Lihaa en osta, koska sitä ei löydä ja jos löytää, hinta on liian moninkertainen ja pakkauskoko liian pieni.

Vierailija
4/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maidot aina, samoin jauhot, kananmunat ja kahvi, usein myös appelsiinimehu. Aamiaisella juuri tänään mietin, että voita ja juustoa lukuunottamatta se on aina kokonaan luomua.



Vihanneksista osa on luomua, mutta kaikkea en raaski, tomaatit muun muassa niin hintavia. Eettisistä syistä olen pyrkinyt viime aikoina ostamaan vain luomulihaa. Eli kasvis- ja kalapohjalla mennään paljon, koska luomulihaa ei usein kaupassa ole.



Olen "säästänyt" luomulisän jättämällä karkkien, keksien ja limujen oston kokonaan sekä leipomalla itse leivät.



Lounasruoka tavallisessa kuppilassa ja silloin en yleensä mieti eettistä puolta, vaan mitä tekee mieli milloinkin syödä.



Suurin syy luomuun on ympäristö (myös se, että on kalliimpaa ja ostaa siksi harkitummin ja vähemmän sekä pitää huolta, ettei mene pilalle, kun maksoi niin paljon, on ympäristöteko mielestäni). Lisäksi ajattelen, että ruoka on puhtaampaa, jo lapsen takia haluan vältellä einesruokia, joissa on paljon suolaa ja lisäaineita.

Vierailija
5/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdellen ostan, mutta kaksi on sellaisia ihan ainaisia ostoksia eli kevytmaito ja kananmunat. Näissä ympäristönäkökulmien ja eettisyyden syyn lisäksi myös huomattava makuero. Luomukananmunat on ihan älyttömän paljon parempia kuin muut. Tosin joskus tuntuu, että ne ei leivottaessa vaahtoudu yhtä helposti, en tiedä mistä johtuu.



Yhteen aikaan tilasin luomukasseja eli vuoroviikoin tuli meille hedelmäkassi ja joka toinen viikko vihanneskassi. Niiden saatavuus vaan vaikeutui liian hankalaksi, kun lähimmän kaupan yhteydestä ei saanutkaan enää tilattua, joten se jäi.



Hevi-tuotteita ostaisin mielelläni luomuna, mutta usein ne kaupassa on huonokuntoisia ja huonosti säilytettyjä ja sitten neljä kertaa kalliimpia ja se aiheuttaa sen, että jäävät kauppaan. Hiutaleita, mysliä yms. taas ostan mielelläni, kun ne ei taas niin pilaannu vaikka kauppias ei niin oikein säilyttämisen päälle ymmärtäisikään.

Vierailija
6/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan luomuna puurohiutaleet (ruismanna, ohra ja neljävilja), tilataan netistä porukalla isompi satsi. Lisäksi ostan kauraleseet luomuna (pirkka)



Muuten en oikeastaan osta mitään luomuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta maito on aina luomua. Myös jauheliha on usein luomua (maksaa 9,90e/kg), eli silloin kun sitä lähikaupassa on. Tällä hetkellä luomuna löytyy ketsuppi, porkkanamehu, spelttihiutaleita ja -jauhoa, teetä, leseitä, ohra- ja vehnäjauhoa sekä suklaata. Salaatin ostan usein luomuna koska se on vain 0,10e kalliimpaa ku "tavallinen". Hedelmistä omenat tulee ostettua luomuna ja joskus myös appelsiinit.

Vierailija
8/8 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuon saman kun leivoin että luomumunat eivät vaahtoudu yhtä helposti kuin tavanomaiset. Luomumunia ostan vain jos kaupassa ei ole vapaankanan munia koska en halua ostaa enää ikinä häkkikanan munia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä yhdeksän