Esimies suuttui kun korjasin hänen kirjoitusvirheensä "enään"
Eräs lappu kassoille muistutukseksi, luke "enään"
Esimies sanoi että hänelle ei kassalikat vitt**le ja seuraavasta vastaavasta saan potkut. Ei jää kauhean ruusuinen kuva ensimmäisestä työstä.
T.18v
Kommentit (7)
Sano sille että älä likattele tai otan yhteyttä työsuojeluun. Se on alentavaa ja loukkaavaa. :)
Oletkohan samassa työpaikassa jossa olin teininä :D oli kirjoitettu "*Markulle ei enään myydä velaksi, kassat muistakaa"
En kadu, että vaihdoin työpaikkaa.
Kannattaa miettiä missä besserwisseröi.foorumi on oikea paikka, mutta duuni ei.
Itse olen aika tarkka kaikissa kielioppisäännöissä ja tuo "enään" on tietysti tosi karkea esimerkki. Mutta esimiehille tai edes kollegoille en ikinä sano mitään, mielessäni vain naureskelen. Jotkut ottavat itseensä tuollaisesta huomattaumisen.
Ihmettelen, kuinka nämä kirjoitustaidoiltaan perseen tasolla olevat aina päätyvätkin esimiehiksi. Kerro, mikä kauppa se on, ruvetaan porukalla boikotoimaan. Ja valita pomosi esimiehelle hänen käytöksestään! Vai oliko ihan kauppias ite? Työntekijöitä ei kohdella noin!
Nyt opit ettei esimiesten virheitä saa oikaista. Se on yksi työelämän tärkeimmistä säännöistä.