Toimisiko tällainen bisnes Suomessa, mitä laki sanoo, paljonko vaatii pääomaa?
http://reallifecam.com/en/view/03_1
Tuolla sivulla pääsee seuraamaan ihmisten elämää. Voit valita sivupalkista eri asuntoja ja asunnoissa eri huoneita.
Nuo ihmiset ovat ulkomailta, osa ainakin Venäjältä.
Osa huoneista näkyy kaikille, mutta vessat ja makuuhuoneet vaativat rekisteröitymisen (en tiedä onko maksullinen, en ole kokeillut).
.
Ihmiset elävät normaalia elämää, nuo ovat heidän kotinsa joissa he asuvat kellon ympäri. He katsovat televisiota, räpläävät älypuhelimia, laittavat jauhelihakastiketta, pitävät bileitä, käyvät kakalla, siivoavat ja harrastavat seksiä kameroiden edessä.
Toki saavat poistua kodistaan ja nytkin yksi pari on ulkomaan lomalla melkein kuukauden ajan.
.
Miten tällainen toimisi Suomessa? Jos olisi vaikka Helsingissä tai jossain asuntoja, joihin ottaisi vuokralaisia? Palkka voisi muodostua vaikkapa seuraavista asioista vuokra/huonekalut/raha. Millainen palkka olisi hyvä?
Ei kai ole mitenkään laitonta, kun kaikki asukkaat olisivat täysi-ikäisiä ja tietoisia kameroista? Saisiko sopimuksessa olla vaatimuksia tyyliin "seksiä väh. 3 krt/vkk" ja alusvaatteissa väh. 2 h/pvä" vai onko laitonta?
.
Varmasti moni nuori pariskunta suostuisi. Tuossahan saa rahaa tekemättä mitään. Riittää kun piereskelee kotisohvalla.
Moni suostuu lähtemään Big Brotheriinkin jossa ollaan alasti jne, tässä systeemissä saa kivan kämpän ja pitää yhteydet ulkomaailmaan, sekä rahallinen hyöty on 100 % varmaa.
Kommentit (9)
Toivottavasti on laitonta. Kuulostaa perverssiltä ja väärältä.
Paljon oot valmis maksaa jos teen periscopea privana 24/7 omasta kodista
Seksin harrastamista tai vaatteettomuutta ei saa vaatia.
Palkasta pitää maksaa henkilösivukulut ja verot vaikka se maksettaisiinkin osallistujille pelkästään "luontaistuotteina". Katsojamaksuista sun pitää maksaa omat tuloverosi, eläkkeesi ja alv.
Voi vittu lol, noi on pornonäyttelijöitä joille maksetaan tosta.
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti on laitonta. Kuulostaa perverssiltä ja väärältä.
Kyllähän kaikenlaista ulostepornoakin saa tehdä. Minun mielestäni se on sairasta.
Tässä systeemissä kukaan ei vahingoitu, aikuiset ihmiset vapaaehtoisesti lähtevät mukaan ja saavat lopettaa heti kun siltä tuntuu. Ruudun toisella puolella halukkaat saavat katsella jos huvittaa, kukaan ei pakota. Jos ahdistaa, ei ole pakko olla missään tekemisissä tämän kanssa.
Tässä on kuitenkin tavallista arkielämää ja seksikin "oikeaa", eikä mitään näyteltyä pornoa tms.
.
Ja tottakai tästä maksettaisiin verot niin kuin muustakin bisneksestä.
Vierailija kirjoitti:
Voi vittu lol, noi on pornonäyttelijöitä joille maksetaan tosta.
Höpö höpö. Osa noista on asunut tuolla vuosia. Ovat tuolla koko ajan ja nukkuvatkin joka yö tuolla, poistuvat vain kauppareissun tai vastaavan ajaksi. Ei kukaan näyttele 24/7 viiden vuoden ajan. Olen lukenut ulkomaiselta foorumilta tästä ja lisäksi Ylilaudalla pitkä keskustelu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Ringley
Vanha juttu, minäkin vielä muistan ilmiön nimeltä JenniCam 90 - luvun puolivälin tietämiltä.
Kyllä me tuohon jotain kieltoja keksitään. t. byrokraatit