Kiusataanko pienituloisten lapsia yhtälailla kuten ennen?
Esim. pukeutumisen takia tai ettei perhe asu omakotitalossa? Vai ymmärtääkö lapset ettei kaikilla ole varaa uuteen ja hienoon?
Kommentit (4)
Mikä nyt sitten on köyhä, sossun elätti, vai mikä?
Vierailija kirjoitti:
Esim. pukeutumisen takia tai ettei perhe asu omakotitalossa? Vai ymmärtääkö lapset ettei kaikilla ole varaa uuteen ja hienoon?
Omakotitalossa? Ei täällä Helsingissä juuri kukaan asu omakotitalossa, joten en usko että ainakaan siksi. Pukeutuminenkin ainakin yläasteikäisenä on vapaampaa. Se riittää että on ulkoiselta olemukseltaan hieman erilainen. Varmaan ala-asteella katotaan jos jollain ei harrastuksia "merkkivaatteita" tai älypuhelinta.
Henkisestä köyhyydestä kiusataan aina.
Se olisi hyvä, jos kiusattaisiin kuten ennen, koska sitten ei kiusattaisi.
80- ja 90- lukujen taitteessa oli niin paljon tuloeroja perheissä ettei ollut väliä vaatteilla yms. Ja kuka tahansa saattoi tipahtaa ja nopeasti.