Ärsyttää! Kello on 21.56 ja metrotyömaalta kuuluu kauhea meteli
Harvemmin keskellä päivää mitään kuuluukaan mutta heti kun nukkumaanmenoaika lähestyy niin kyllä alkaa ryminä.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Missä kuuluu?
No varmaan Kalasatamassa. Millä muulla metroasemalla on työmaa?
Daa elät kaupungissa ja ehkä se metro joskus varmistuukin kunnes duunaa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Missä kuuluu?
No varmaan Kalasatamassa. Millä muulla metroasemalla on työmaa?
Espoossa ehkä muutama metrotyömaa....
Tapiolan asema on ainakin vielä ihan vaiheessa. Pelkkää isoa monttua koko alue. Kai sen nyt tajusi jokainen, ettei millään elokuuksi valmistu. Koivusaari taitaa olla jo valmis, entä Niittykumpu? Olari? Matinkylä?
🇺🇦🇮🇱
no jos se meinaa olla syksyllä valmis, niin aika outoa että vielä räjäytellään? Eikös viivästymisen syynä oli turvalaitteet, eikä tunneli itse?
Voin myötäelää ja samaistua sillä itsellä sama tilanne mutta aamuisin. Minua ei oikeastaan häiritsisi illalla työmaan äänet kunhan viimeistään 22-23 lopettavat. Täällä meilläpäin taas aloittavat läheisellä työmaalla joka aamu kauhean paukutuksen kello 7.00 ja sitä jatkuu koko aamupäivä klo 12.00 asti. Sitten iltapäivällä ei enää kuulu mitään ääntä. Ärsyttävää joutua aina heräämään seitsemältä vaikka ei tarvitsisi. Ja koko aamupäivä menee hukkaan kun ei pysty kunnolla keskittymään töihin tai mihinkään muuhunkaan koko aamupäivänä kun kuuluu jatkuva jyske. Se ääni on siis todella terävää jatkuvaa paukutusta joka kuuluu meille aivan kuin olisivat ihan siinä ikkunan takana. Teen töitä kotoakäsin ja tää muutaman kuukauden kestänyt melu on saanut harkitsemaan jonkun muun työtilan etsimistä, mieluiten olisin kyllä omassa työhuoneestani kotona :/
Vierailija kirjoitti:
no jos se meinaa olla syksyllä valmis, niin aika outoa että vielä räjäytellään? Eikös viivästymisen syynä oli turvalaitteet, eikä tunneli itse?
Niin ne on vähän myöhässä. Eiköhän siinä syksyllä kuitenkin metro kulje kun nyt räjäytellään oikeen urakalla.
Niittykummussa ei ole hetkeen räjäytelty.
Kyllä maalla on mukavaa ja varsinkin lapissa.
Odotapa sitä aikaa kun se on valmis - alkaa kuulumaan 24/7 ääniä. Itsekin metron vieressä (noin 10m seinästä) joskus asuin.
Juu, niin ne taas räjäytteli. Ennen viimeinen pamaus tuli aika tarkkaan 21.45, mutta nyt tainneet olla jo jonkun aikaa vähän myöhässä.
Mä ihan odottelin kesälomaa, että saisin kuulla kuinka usein päivällä paukkuu, mutta en oo ihan varma oonko kertaakaan kuullu mitään.