Työtön ja kouluttamaton, töihin haluava.
Onko mahdollista saada jonkin alan töitä ilman koulutusta ja työkokemusta? Mille alalle olette päässeet? Jätin koulut kesken kun Tulin raskaaksi ja opiskelu ei oikein kiinnosta enää. Onko jotain lyhyitä kursseja jonka avulla olette työllistyneet tai Tiedätte jonkun muun? Onko oppisopimuskoulutukseella vaikea löytää töitä ja saada koulupaikkaa? Pääseekö Kelan jollain tuella helposti töihin? T.työttömänä 5 vuotta.
Kommentit (7)
Henkilökohtaiseksi avustajaksi pääsee jos kunto ja pää kestää.
Siivoojaksi pääsee. Hanki ammatti. Oppisopimuskoulutus?
Olin äippälomalla sen 3 vuotta. sen jälkeen opiskelin vuoden aikuispuolella, ilman mitään tukia, joten se ei rahallisesti ollut mahdollista. Nyt yritän miettiä eri vaihtoehtoja saada töitä tai järkevän koulutus mahdollisuuden. -ap
Onko oppisopimustyöpaikka hankala löytää ja saada vielä sopiva koulupaikkakin siihen? Tökkäristä pitäisi tällä viikolla soittaa, niin varaan samalla ajan, jos siellä mahdollisesti selviäisi lisää mahdollisuuksia.
Kysele vanhustenhoitopaikoista. Niihin on mahdollista päästä avustaviin tehtäviin. Yksityiset paikat etsivät halpatyövoimaa. Niissä jopa kouluttamaton on lähihoitaja.
Ei mitään toivoa päästä töihin viiden vuoden työttömyyden jälkeen...