Missä/miten säilytätte jättisuuria muropaketteja...? Vinkkejä?
Ostan aina tuollaisen mahdollisimman ison paketin,että riittäisi pitemmäksi aikaa mutte paketti ei sovi kokonsa takia yhtään mihinkään kaappiin... sitten se lojuu tuolla keittiön pöydällä ja siirtelen sitä milloin mihinkin pois tieltä.. tarvisin vinkkejä kivoista säilytysastioista/purkeista joihin mahtuisi melkeinpä koko muropaketillinen ja olisi samalla kivan näköinenkin!? Millaisissa te muut säilytätte niitä?? =)
Kommentit (3)
Yhdessä yläkaapissa olen siirtänyt hyllyväliä korkeammaksi. Eli Muut korkeat paketit tälle hyllylle, ja vastaavasti madalletulle hyllylle kaikki sokeri, perunajauho ym. pikkupaketit.
MM MAHTUVIA, KVARTETTEJA PREMUIMIA JA KÄTEVIÄ ON ERI KOKOISIA JOTEN NIISTÄ LÖYTYY JOKAISELLE KYLLÄ SOPIVA. ITSELLÄNI ON MUROT JA JAUHOT 4 LITRAN KVARTETISSA. PUUROHIUTALEET, RIISIT, KAAKAO, KORPPUJAHOT YM OVAT MAHTUVISSA JA MAKAROONIT JA KONETISKIAINE OVAT KÄTEVISSÄ JOTEN TÄLLÄ LAILLA KAIKKI ON SIISTISTI KAAPISSA JA KAUPAN VALMIS PAKKAUKSIA EI KAAPISSANI OLE JOTEN TYHJENNÄN KAIKKI NOIHIN TUPPERIN PURKKEIHIN. MAUSTEKAAPISSA MAUSTEET OVAT MYÖS TUPPERIN MAUSTERASIOISSA. KANNATTAA ALKAA KERÄILEEN TUPPERIN SÄILYTYSASTIOITA JOS EI VIELÄ OLE SILLÄ NE OVAT HINTANSA VEROISIA. ITSE OLEN KERÄNNYT NIITÄ KAUAN.
Meillä on isot cornflakes- ja riisipmuropaketit, jotka ei mahdu mihinkään kaappiin. Mutta kuinka ollakaan: murot ovat aina jo ostettaessa painuneet paketissa (siinä muovipussissa) niin alas, että pahvipaketista voi rauhassa leikata n. 10cm pois. Sitten paketit mahtuu hyvin kaappiin! Pitkään itsekin pähkäilin tätä ja olinkin varsin iloinen keksiessäni ratkaisun!!