Mistä tunnistaa toisen henkilön kateuden
Kommentit (15)
On joko tosi kiinnostunut aiheesta ja esimerkiksi ottaa koko ajan asian puheeksi jotain kautta. Tai ei reagoi välttämättä juurikaan ja välttelee.
Sitä ei aina välttämättä heti tunnistakaan..
Semmonen vähän tökerö sinua kohtaan, jopa epäkohtelias tai sellainen että esittää ettei anna huomiota sinulle.
Esim.
Mitätöi kateuden kohdetta, lyttää ja iskee ilkeitä pieniä piikkejä etenkin jos kateuden kohde vaikuttaa onnelliselta.
Korostaa itseään, tuo itseään esiin ja kehuu itseään. Toisaalta surkuttelee ja säälii itseään.
Sellainen piilovittuilu tai noteeraamattomuus.
Kaikki, jotka eivät ihaile kaikkea, ovat kateellisia. Jos et ymmärrä, miksi joku ajaa vanhalla amiscorollalla ylinopeutta puuhun, olet kade siitä amiscorollasta. Jos missi X ei ole mielestäsi kaunis, mutta missi Y on, olet kateellinen X:lle, mutta et Y:lle. Eri kateuden nykyaikana tunnistaa eriävästä mielipiteestä tai kritiikistä. Ainoa syy kritiikkiin nettipalstojen mukaan on kateus, oli sitten vaikka veronkierrosta.
Toiset ihmiset vaan tuntuvat olevan jo valmiiksi kateellisia vähän kaikesta. Eivät osaa olla onnellisia omastaan ja keskittyvät toisten arvosteluun.
Vastaiskuista kateuden tunnistan yhdessä kaverissani. Hän odottaa heikkoa hetkeä ja iskee.
Toinen kaveri on työttömänä, itse olen töissä. Aina työvuoroni aikana tapahtuu jotain todella mielenkiintoista, jonka missasin.
Ihmiset, jotka ovat itse kateellisia yleensä kuvittelevat muiden ihmisten olevan samanlaisia. Eli kun sinulla on jotain mielestäsi ihanaa tai mahtavaa, olet saavuttanut jotain tai omaat jonkun jutun niin jos joku tuttava tai työkaveri ei niin kauheasti ihastelekaan sitä tai jopa - kauhistus - kritisoi jotain siihen liittyvää, niin pienessä päässäsi kuvittelet, että sinulle ollaan nyt kateellisia.
Esim. kerrot lähteväsi Dubain matkalle. Joku kommentoi, että hän ei lähtisi vaan boikotoi sitä maata. HÄNEN TÄYTYY OLLA KATEELLINEN!
Esim. sinulla on paksu tukka ja työkaveri sanoo, että eikö sitä pidä ohentaa paljon, ettei ole kuuma? HÄN ON VARMASTI KATEELLINEN!
Hauskaa, miten paljon alapeukkuja tässä keskustelussa on tullut :D Ihan kuin kateellisuutta ei olisi saatika se olisi mikään tyypillinen asia Suomessa tai aiheuttaisi mitään negatiivista. Kateus on, elää ja voi hyvin, ERITYISESTI täällä Suomessa. Täällä on kateutta helkutin paljon ja se ilmenee pääasiassa pahoina puheina, mustamaalaamisena, dissaamisena, ilkeilynä, jopa kiusantekona ja häirintänä. Kateuden syyksi riittää se, että menestyt jollakin elämän osa-alueella tai uskallat erottua/erotut jollain tavalla massasta. Tietenkään kaikki "dissaaminen" ei ole kateutta, mutta se ei poista sitä etteikö todellisuudessa kateellisuuden aiheuttamaa negatiivisuutta olisi Suomessa ihan vientituotteeksi asti.
jos olen kateellinen josrakin, vaikka joku uusi ihana vaate tai isompi hankinta, auto tai muu.. olen huomannut itsestäni että olen vähemmän yhteydessä. Tietenkin olen onnellinen toisen puolesta, ja peräännyn sillä tunnen alemmuudentunnetta siitä että jollakin on parempi maku, tai silloin enemmän rahaa käytössä, pääsee elämässä eteen päin..
siis itse ainakin hiljenen ja mielessäni mollaan itseäni..
No jos vaikka hankit jonkun uuden kodinkoneen tai peräti uuden auton, niin kyllä kateellinen löytää kaikki ne tiedot, joissa ko. laite todistetaan täysin kelvottomaksi eli vähättelee oikein olan takaa.
Joo mutta on paljon niitäkin, joita ei niin kiinnosta muiden asiat ja silti sellaisistakin saadaan väännettyä kateellisia.
Mielestäni on hassua miettiä onko joku nyt minulle kateellinen jostakin. Minä elän elämääni siten kuin itsestäni hyvälle tuntuu. Tee sinä samoin.
Tietty jostain ilkeämielisyydestä voi päätellä että toisella on jotain hampaankolossa, mutta eiköhän se asia tule kertatoteamuksella selväksi, mitä sitä vatvomaan vuosikausia. Välimatka auttaa kummasti jos kohtaamiset eivät ole kunnioittavia.
Kateellinen tuntee toisen kateellisen. Tai oikeammin luulee tuntevansa.