Alisuorittajat yliopistossa
Tilanne on siis se että ilmoittauduin avoimen puolen ohjelmointikurssille koska tarvitsen opintopisteitä. Luennoitsija teki hyvin selväksi että me teemme harjoitustehtävät nimenomaan parityöskentelynä. Sain omasta työparista kuitenkin käsityksen ettei hän oikein ota hommaa tosissaan, vaan selvittää deadlinet jo ennenkun tehtävät on annettu ja valittaa omia kiireitään. Näyttäisi siis siltä että pääsisin tekemään tämänkin kurssin ihan itsekseni.
Tässä nimenomaisessa tapauksessa vaatimalla vaaditaan henkilökohtaista parityöskentelyä. En ole aikeissa vaarantaa omaa arvosanaa joten vaadin edes jonkinlaista tapaamista kurssiin liittyen. Se ei käy että teen harjoitukset, lähetän sähköpostilla ratkaisut kaverille ja toivon että hän kuittaa ne palautetuksi.
Mutta mitä kuuluisi tehdä jos minkäänlaista yhteistä aikaa ei löydy nyt kahteen kuukauteen?
Ketään? Aiemminhan täällä on ollut tyyppejä jotka vaikka väärentää harjoitustyönsä jos sillä välttää "ylimääräiset" duunit.