Miten hyvin kestätte ihmisiä, joilla on teidän mielestä vääränlaisia mielipiteitä?
Onko teidän mielestä vain avartavaa ja mielenkiintoista kuulla omista mielipiteistänne todella poikkeavia ajatuksia vai onko se hyvin ärsyttävää?
Kommentit (33)
Riippuu kuinka vahvoja mielipiteitä, mistä asiasta ja miten ne ilmaistaan.
Riippuu täysin siitä, miten tämä ihminen asiansa esittää. Jos paasaa kovalla äänellä luentotyyliin, niin ärsyttää kyllä. Jos taas osaa kuunnella avoimesti myös toisenlaisen kannan asiaan ja perustelee oman kantansa muuten kuin tunteella, niin sitten voin keskustella tällaisen henkilön kanssa kauankin, jos vain omat argumenttini riittävät. Liian vaikeasti puhuvat, fanaattiset paasaajat kierrän kaukaa. Ja sitten tietty, jos henkilö alkaa huutaa, koska uskoo olevansa oikeassa, niin annan olla.
Aika hyvin. Yksi kaveri on feministi ja oon saanut hyväksyttyä, että sillä on vain omat näkemyksensä
Riippuu mielipiteistä. Jos on jotain rasistisia tai sovinistisia, en kuuntele yhtään. Joskus saatan väitellä sellaisten kanssa, useimmiten en jaksa. Ne on muutenkin niin tyhmiä, ettei ne kuuntele tai keskustele kunnolla kuitenkaan.
Pääsääntö on se, että mielipiteissä ei ole vikaa. Jos ei osaa perustalla tai perustelu on "se nyt vaan on niin" tai jokin täysin typerä yleistys niin se on ongelma. Henkilö, joka osaa perustella sanomisensa on mielenkiintoinen mielipiteestään huolimatta.
Riippuu millaisesta asiasta on kyse. Rasismi menee tunteisiin heti, vaikka toisaalta ymmärrän kyllä pelkoa, mutta jos joku tuttavapiirissä viljelee avoimen rasistisia juttuja, niin en mielelläni ole tekemisissä. Joissakin asioissa ärsyttää, jos ihminen on jotain mieltä, eikä tiedä mielipiteensä taustoja ja faktoja yhtään ja silti pysyy kannassaan, joka voi olla melko tyhmäkin, siis esimerkiksi täysin tiedettä vastaan oleva juttu tms.
Uskovaisia, rasisteja, rokotevastaisia tai jotain yksisarvishöpinöitä ja homeopatiapaskaa en edes kuuntele. Jos on eri mieltä jostain järkevästä asiasta ja osaa keskustella niin keskustelen oikein mielelläni. Jos oikeasti tietää enemmän kuin minä niin saatan jopa tarkistaa omia mielipiteitäni - kunhan olen tutustunut aiheeseen lisää ja tarkistanut faktat.
Jokapäiväisessä, ns. yleisessä kanssakäymisessä minulle on ihan sama mitä mieltä kukakin on mistäkin, jos osaa käyttäytyä ja ottaa muut huomioon.
Ystävänä en voisi pitää sovinistia, rasistia tai ihmistä, joka vastustaa yhdenvertaisuutta.
Ilman mitään ongelmia. Kunhan osaa perustella ja argumentoida asiallisesti ja on tarpeen mukaan valmis muuttamaan mielipiteensä jos faktat näin osoittavat.
Ihmiset, joilla on vahvoja mutu-mielipiteitä, eivät osaa perustella niitä, eivät kykene argumentoimaan, ottamaan huomioon toisenlaisia näkökulmia ja tarpeen tullen muuttamaan mielipiteitään taas ovat idiootteja joihin en tuhlaa sekuntiakaan.
Onneksi ei tarvikaan, koska tuota esiintyy vain kouluttamattomien ja tyhmien ihmisten keskuudessa enkä onneksi joudu olemaan sellaisten kanssa tekemisissä.
Täällä palstalla niitä vain on.
Yleensä ihan hyvin, mutta eräällä ystävälläni on erittäin vahvoja mielipiteitä, jotka menevät yli oman ymmärrykseni. Hän esimerkiksi tuomitsee ihmiset, jotka käyvät autolla töissä useampien kymmenien kilometrien matkan. Hänen mielestään kaikkien pitää käyttää julkisia ja jos niitä ei ole niin muuttaa työpaikkansa viereen.
Nojos vegaanin pitää ilmoittaa joka päivä useaan kertaan olevansa vegaani nii toki voi vähän veetuttaa
Kunhan eivät tule iholle eivätkä ala mulle ideologiaansa saarnaamaan niin ei haittaa. Muuten en ole kiinnostunut.
Kysymyksen asettelu on sikäli jo mielenkiintoinen. Vääränlaisia mielipiteitä...ne kun on tosiaan vaan mielipiteitä. Mielipiteet ei sinällään ole vääriä tai oikeita, joskus voivat olla erittäin erilaisia kuin omani. Suhtaudun mielipiteisiin mielipiteinä. Jokaisella omansa. Olen persoonana sovittelija - en etsi konflikteja. Siksi ohitan kommentit ja mielipiteet, jotka osuvat törmäyskurssille oman arvomaailmani kanssa. En useinkaan näe järkeväksi näpäytellä, saarnata tai nolata ihmisiä. Paremmin oma arvomaailmani ja mielipiteeni tulevat esiin teoissani ja sanoissani silloin, kun toinen ei ole puolustusasemissa. Sen sijaan jos tiedän, että kyseessä on ihminen, jonka kanssa voi käydä tiukankin keskustelun "asiat asioina" tyylisesti, niin silloin annan palaa. Nautin suunnattomasti kunnon väittelystä, keskustelusta, vänkäämisestä, perustelusta... Kai se on tilannesidonnaista. Mutta mielipiteet ovat aina vain mielipiteitä - kulttuurit, uskonnot jne. ovat asia erikseen. Ne ovat jo syvemmällä.
Olen oppinut pitämään suuni kiinni, koska vänkääminen nyt ei auta mitään. Meuhkatkoon rauhassa kaikki, jos se mukavalta tuntuu. Äitini on esim. suuren luokan rasisti, homofoobikko ja yleisesti kaikkien- ja kaiken paheksuja, että turha hänen kanssaan on mistään "keskustella".
Vierailija kirjoitti:
Riippuu millaisesta asiasta on kyse. Rasismi menee tunteisiin heti, vaikka toisaalta ymmärrän kyllä pelkoa, mutta jos joku tuttavapiirissä viljelee avoimen rasistisia juttuja, niin en mielelläni ole tekemisissä. Joissakin asioissa ärsyttää, jos ihminen on jotain mieltä, eikä tiedä mielipiteensä taustoja ja faktoja yhtään ja silti pysyy kannassaan, joka voi olla melko tyhmäkin, siis esimerkiksi täysin tiedettä vastaan oleva juttu tms.
Rasismille ei ole mitään yleisesti hyväksyttyä määritelmää. Miten tunnistat rasistiset mielipiteet?
Ei en kestä ollenkaan ärsyttää vaan vtusti