Hitto että on kurja olo. =( Pikkuveli ilmoitti että hänen avioliittonsa on nyt ohi, vaimo lähti.
Ovat olleet yhdessä vuosia, mutta naimisissa vasta 7kk. En voi ymmärtää mitä vaimon mielessä liikkuu ja miksi haluaa erota? Heillä ei ole lapsia. Miten voisin auttaa heitä?
Kommentit (14)
Mikä näitä nuoria vaivaa että ensin pitää mennä naimisiin ja sitten kun arki alkaa ja on vähä tylsää niin heti haetaan eroa?!
ap
Tiedätkö sen eron syistä mitään? Ehkäpä veli ei ole kertonut mitä kaikkia vaikeuksia heillä on ollut, jo ennen sitä naimisiinmenoa. kertoiko MIKSI vaimo lähti?
Se, mitä voit tehdä niin et kai muuta kuin toimia kuuntelevana korvana jos sellaista tarvitaan.
jotka ovat vuosia yhdessä, menevät naimisiin ja eroavat alle vuodessa. Yleensä naimisiinmenon syynä on joko sosiaalinen pakko tai viimeinen yritys pelastaa suhde. Älä huoli, veljesi tulee vielä onnellisemmaksi kuin koskaan, samoin hänen ex-vaimonsa.
Kysy, voisitko auttaa muilla tavoin.
Tai jospa ei ollut edes eka kerta, vaan se vihonviimeinen.
Eihän sellaisia kerrota sisaruksille että tuli vähän mukiloitua akkaa. Meillä mies ei lyö, mutta käyttää joskus henkistä väkivaltaa ja jos siitä seuraa riitoja, mies saa ne aina näyttämään minun syyltäni. Sitten on siskot ja äidit kimpussa kun "niin kiltti mies ja sinä vain haukut"!
mutta en tiedä heillä olleen ongelmiakaan? Lapsettomuus siellä on ollu vaivana, vaimon kropassa on joku ongelma, mutta olen ymmärtänyt että se asia on heillä kuitenkin jotenkin kasassa. Sitä en tiedä miksi menivät naimisiin? Oliko se joku viimeinen pelastus yritys vai rakkaudesta tehty siirto? Pidin heidän naimisiinmenoaan luonnollisena tapahtumana pitkässä suhteessa oleville. Vaimo on ihastunut johonkin yhteiseen tuttuun kuulemma? En tajua. Voihan sitä ihastua välillä muihinkin (tosin harvemmin noin aikaisin suhteessa) mutta pitääkö siihen jäädä koukkuun, miksi ei voi jatkaa omaa liittoaan?
Tosiaan ainut hyvä puoli tässä on se että nyt veljeni voi löytää jonkun lisääntymiskykyisen naisen, veljeni nimittäin pitää lapsista kovasti. Ja suoraan sanottuna mä en ole koskaan ollut samalla aaltopituudella tämän veljeni vaimon kanssa, mutta silti olisin toivonut että heidän liittonsa jatkuu. =/
Pää on sekaisin.
ap
Niin, ensin ihmettelet että nainen lähti kävelemään ja sitten huokailet että kiva kun veljellesi tarjoutui mahdollisuus saada vielä lapsia?? Hyi mikä akka!!
lapsettomuudesta ja vaimo kyllästyi.
veljeni on aika aggressiivinen ja on lyönyt useita kertoja äitiämme, mutta... olisko tosiaan ollu niin sika että olisi vaimoaan menny lyömään...? Sitten en ihmettele tilannetta. Meidän äitimme nyt vaan sattuu olemaan sellainen k***pää että en ihmettele että veljellä on joskus mennyt hermot tämän tyypin kanssa, mut tosiaan luulin ettei veljeni olisi niin tyhmä että ihmisiä alkaisi hakkaamaan....?
ap
veljeni on aika aggressiivinen ja on lyönyt useita kertoja äitiämme, mutta... olisko tosiaan ollu niin sika että olisi vaimoaan menny lyömään...? Sitten en ihmettele tilannetta. Meidän äitimme nyt vaan sattuu olemaan sellainen k***pää että en ihmettele että veljellä on joskus mennyt hermot tämän tyypin kanssa, mut tosiaan luulin ettei veljeni olisi niin tyhmä että ihmisiä alkaisi hakkaamaan....?
ap
osapuolen kannan! Enkä iloitse heidän erostaan vaan todellakin suren, vaikka en itse vaimon kanssa niin väleissä ole ollutkaan. Ja tosiaan, ainut hyvä puoli tässä ikävässä asiassa on se tosiasia, että veljestäni voi tulevaisuudessa tulla vielä isä, suuremmalla todennäköisyydellä kuin tämän vaimon kanssa, MUTTA SILTI haluaisin että he jatkaisivat liittoaan. =(
Toivottavasti veljeni ei tosiaan ole syyllistänyt vaimoaan lapsettomuudesta...? Hitto mikä sika jos näin on. Itsekin olen kärsinyt lapsettomuudesta ja syyllisyydentunteista, kun minussa oli / on vikaa ja miehessäni ei...
ap
Äitimme on hirviö josta rikosposti voisi hyvin kirjoittaa tarinaa. Mutta hienoa että sulla on hyvä äiti suhde.
ap
Huomenna he tapaavat ja sopivat asunnon jakamisesta, siis tavaroiden, on vuokra asunto. Pitää auttaa veljeä etsimään yksiö.
ap
Mikä näitä nuoria vaivaa että ensin pitää mennä naimisiin ja sitten kun arki alkaa ja on vähä tylsää niin heti haetaan eroa?!
ap