Millaiset vaatteet imartelevat lyhytjalkaista päärynävartaloa?
- alakroppa kokoa isompi kuin yläkroppa
- hoikka vyötärö
- lyhyet jalat ja pitkä selkä
- pitkä (170+), jonka takia en viihdy korkokengissä
- pienet rinnat
Millaiset vaatteet sopisivat parhaiten tällaiselle kropalle? Haluaisin siis tasapainottaa ylä- ja alakropan pituutta ja paksuutta.
Kommentit (12)
- Vyötärö aina esillä. Esim. lyhyet takit tai pitkä takki vyöllä. Ei lantiomallisia takkeja.
- Korkeavyötäröisiä housuja ja hameita, nyt trendikäs nilkkapituus suorissa housuissa on imarteleva yhdistettynä korkeaan vyötäröön. Pillifarkut ovat vähän niin ja näin, korkkareiden kanssa menevät (170cm ei ole liian pitkä!)
- Jos hartiasi ovat todella kapeat suhteessa lantioon, olkatoppaukset tasapainottavat kroppaa juuri sopivasti.
Vierailija kirjoitti:
V kaulus,piukat housut,pitkä hulmuava paita paituli,korkkis.
Tuo kokonaisuus sopii loistavasti omenavartaloiselle (korostaa hoikkia jalkoja ja peittää vatsan), mutta ei todellakaan päärynälle.
Itse käytän paljon mekkoja, joissa on vyötäröä korostava leikkaus. Housut jalassa näytän järkyttävältä levän lantion vuoksi.
Et kerro painoasi?
Mutta lähdetään normaalipainosta.
Tasapainoita kokonaisuutta väljillä yläosilla ja niukilla alaosilla.
Esim. jos sääresi ovat kauniit, niin lyhyt hame ja tunikamainen yläosa. Tämä ihan äkkipäätä, kuvan kanssa kertoisin paljon enemmän.
Painoa en tiedä, mutta normaali/hoikka olen.
Ap
Sellaiset joissa hoikka vyötärö korostuu - skater tyyliset hameet esim. Jos mies on ns. peppumiehiä niin kapea hame tai pillit, joissa perä ja reidet korostuvat.
Minulla on samanlainen kroppa. Parhaiten imartelee vyötäröä korostavat mekot ja a-linjaiset hameet. Kamalin mahdollinen asu on joku laatikkomainen tai ylisuuri yläosa ja pillifarkut. En erityisesti yritä tasapainottaa vartaloa pukemalla jotain säkkiä yläosaksi. Silloin onnistun vain näyttämään lihavalta, mitä en ole leveästä lantiosta ja paksuista reisistä huolimatta.
Tolppakorot ja suorat lahkeet. Eivät tosin ole muodissa. :)
Päärynänmuotoiset sopivat parhaiten.
Minusta tuntuu, ettei mitkään 😭 minulla siis päärynävartalo myöskin, tosin olen vielä lyhyt n. 160 cm. Vyötäröllä ei yhtään ylimääräistä, rintoja ei ole... Reidet ja perse taas omaa luokkaansa... Pistäpä nyt kesällä jotkut shortsit jalkaan ja sellut hyllyy... Mekkojakin vaikea pitää, koska en edes ole mikään silosäärinen...
Samanmallinen täällä hei. Itsellä toimivat kaikki vyötäröä korostavat vaatteet, esim. Mekot ja takit, joissa vyötäröllä vyö tms. Näin paksut reidet peittyy. Leveämmän malliset housut käy myös niukemman yläosan kanssa.
V kaulus,piukat housut,pitkä hulmuava paita paituli,korkkis.