Miksi te tulette kuivaksi opettelevien lastenne kanssa kylään ilman vaippaa?
Ei, se ei ole söpöä, eikä VAHINKO, jos 2v pissaa kylässä sohvalle. Se ei ole lapsen vahinko, se on lapsen VANHEMPIEN VAHINKO!
Raivostuttavaa.
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Siksi kun lapseni opettelee kuivaksi. Enkä ole kyllä kuullut kenenkään ajattelevan että on söpöä kun lapsi pissaa sohvalle.
Voisko sen vaipan pitää kylässä päällä, jos lapsi vasta OPETTELEE kuivaksi?
Samaa ihmettelen. Olkkarin matto on kusastu jo kolmesti ja aina ärsyttää yhtä paljon. Ei auta, vaikka toisin potun vihjeeks olkkariin.
Kerran kun eräs äiti antoi lapsen syliini ilman vaippaa, vaikka lapsi ei ollut oppinut kuivaksi ja lapsi pissi vaatteeni likomäriksi. Äiti nauroi että mitäs sinä .... nyt tuolla tavalla. Minä olin pissaisissa vaatteissa kyläpaikassa jossa minulla ei tietenkään ollut vaihtovaatteita.
Vähänkö itsekästä?
Minä olin joskus perhepäivähoitaja pari vuotta. Otin aika nopeasti sellaisen säännön, että meillä ollaan vaipoissa siihen asti, että osataan käydä potalla/pöntöllä ja vaippa on ollut KUUKAUDEN ajan kuiva koko päivän. Kyllästyin aivan totaalisesti siihen, että meillä ruikittiin pissaa ihan mihin sattuu opetteluvaiheessa. Pissatkoon kotona lattioilla, ei meillä.
Vierailija kirjoitti:
Samaa ihmettelen. Olkkarin matto on kusastu jo kolmesti ja aina ärsyttää yhtä paljon. Ei auta, vaikka toisin potun vihjeeks olkkariin.
..miten tuo peruna auttaa? Mitä se vihjaa?
Mä en enää salli meille alle 5-vuotiaita vieraita. Näiden kanssa tavataan heillä tai jossain muualla kuin meillä. Arvatkaapa syy.
Mua ottaa pienet lapset nykyään niin paljon päähän meillä kotona, etten kutsu enää pienten lasten vanhempia kylään ollenkaan. Olenko itse ollut jotenkin hysteerinen äiti omalle kolmelle lapselleni, vai miksi minä pidin aina kylässä huolta siitä, etteivät lapset sotke? Eivät heitä ruokaa lattialle, eivät kaada mehua/vettä pöydälle, eivät pissaa sohville. Jos eivät osanneet syödä itse siististi, eivät syöneet sotkevaa ruokaa tai minä syötin. Ja vaippa oli takuulla päällä, jos oli mitenkään mahdollista, ettei lapsi ollut aivan kuiva.
Minä kun olin perhepäivähoitaja, niin laitoin hoitolapset pottakoulutukseen. Olipa helppoa oppia kuivaksi, kun istuivat rivissä potalla. Vaipat toki pidettiin kunnes oppivat. Säännöllinen päivärytmi toi myös säännöllisen pissahädän. Hoitajana helpompaa, kun vähenee pepun pesut!
Siksi kun lapseni opettelee kuivaksi. Enkä ole kyllä kuullut kenenkään ajattelevan että on söpöä kun lapsi pissaa sohvalle.