Lue keskustelun säännöt.
Muita hampaattomia 8kk ikäisiä?
25.02.2006 |
Eli siinä se kysymys lyhykäisenään. Tuntuu että kaikilla muilla niitä hmpaita jo on. Millonkohan mahtaa ensimmäiset viimeistään puhjeta?
wiivi ja hampaaton typy
Kommentit (2)
Meillä tuli ekat hampaat 10 kk ikäisenä - ja nyt 1,5 v on 10 hammasta alhalla ja ylhäällä. Itselläni oli hampaat myös puhjenneet tuossa 10 kk ikäisenä joten sen takia en hätäillyt kun ehkä se on vähän geneettistä / siis mulla ei ole mitään tietopohjaa tällä väitteelle. Tiesin kuitenkin, että kyllä ne hampaat sieltä vielä ehtii tulla.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kuopus nyt kahdeksan kuukauden ikäinen, ei yhtään hammasta :-)
Naapurin pojalle oli aikanaan tullut muutaman päivän yli vuoden ikäisenä ensimmäinen hammas. Eli mahdollista on joutua odotteleen noinkin pitkään.
Hammaslääkäri oli aikanaan sanonut anopille, että mieheni hampaat kestävät pitkään, kun niin myöhään puhkeavat (hänelläkin n. 9kk iässä). Tiedä häntä onko noin, mutta itse olen iloinen, ettei kuopuksella ole vielä hampaita, säästyypä rinnat naskalinteräviltä puraisuilta. Vaikka eipä esikoinenkaan milloinkaan purrut rintojani, vaikka imetin 13kk.