hyi hitsi mikä bakteeritauti eräällä ihmisellä on
E.coli. Ei ihme kun se vetää raakaa jauhelihaa ja ripuloi jatkuvasti.
Yäk.
Kommentit (9)
Eikös se voi olla vaarallinen tauti?
Vierailija kirjoitti:
Onneksi erään ihmisen asiat eivät kuulu minulle.
Ei minullekaan. Satun vaan tietämään tämän ihmisen.
Kaikilla on E.Colia kehossaan, se on ihmisen suolistobakteeri. Eli jopa sinulla, AP. Se on se yleisin virtsatietulehduksen aiheuttaja. Ja tietäisit mitä ihollasi vilisee. Streptokokki, angiinan aiheuttaja ja mahdolliseksi "lihansyöjäbakteeriksi" muuntuva. Lisäksi nenässäsi on stafylokokkia, joka on ruokamyrkytysten aiheuttaja. Ja tässä vasta ne kilteimmät. En neuvo tutkimaan ihoasi (saati alapääsi limakalvoja) mikroskoopilla :D
2, E.Colia on montaa kantaa, toiset aiheuttavat lievän ripulin, toiset voivat jopa tappaa. Briteissä kymmenkunta vuotta sitten kuoli useampi kun paikallisen lihakauppiaan tilat oli saastuneet.
No ei mulla ole ripulia tai muitakaan tauteja.
Oli miten oli.
Miksi hän syö raakaa jauhelihaa?
Raakailija jos on, niin olisi syytä tietää mitä on turvallista syödä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi hän syö raakaa jauhelihaa?
Raakailija jos on, niin olisi syytä tietää mitä on turvallista syödä.
Hyvä kysymys. Toivottavasti lääkäri valistaa.
Ripulia on ollut monta kuukautta.
^Ei, mut jos sulle tulee haava, niin siihen voi tulla lihansyöjäbakteeri ja joudutaan amputoimaan. Onko se sitten kivaa?
PS. E.Colia sinun on turha syyttää tuttusi ripulista, sitä ei raa'assa jauhelihassa ole. Salmonellaa voi olla, mutta epätodennäköistä. Todennäköisimmin ripulointi johtuu ihan laktoosi-intoleranssista tai allergiasta. Tai ehkä sillä on Noro. Tai sitten IBS tai vastaava.
Tiedätkö miten typerältä näytät? :DD
Muistakaahan kaikki perseseksin hehkuttelijat, että peräsuoli on erittäin bakteeripitoinen paikka, vaikka sen jynssäisi "puhtaaksi" porakoneella, jonka terän paikalle on asetettu pulloharja.
Onneksi erään ihmisen asiat eivät kuulu minulle.