Olemmeko ainoa 4-henkinen perhe, joka asuu kolmiossa?
Lapset ovat 6 ja 5 v. Mahdumme tällä hetkellä asuntoomme oikein hyvin. Taidamme vain olla aikamoinen poikkeus nykyaikana?
Kommentit (23)
-me asutaan kolmiossa ja mahdutaan tähän oikein mainiosti, lapset 6kk ja 2 v
-ystävämme asuvat yksiössä (!!!) lapset vauva ja 2 v (etsivät kyllä kolmiota)
-toinen ystäväperheemme asuu kaksiossa, lapset 7 v ja 1 v
Ette siis ole ainoita.
vuosi sitten muuttui tilanne, nyt kolme henkeä kolmiossa. Molemmilla teineillä omat huoneet, minä nukun olkkarissa. Ennen miehellä oli pitkään iso makkari, lapsilla pikkumakkari ja minä olkkarissa... Eron pohjustus alkoi kunnolla, kun puhuin miehen pikkumakkariin, että nuorille tuli enemmän tilaa!
Tai no, muutimme kyllä pian kakkosen syntymän jälkeen. Nyt meillä on isohko kolmio ja hyvin pärjätään neliöiden puolesta. Säilytystilasta meillä kylläkin alkaa olla ankara puute.
Meillä on lukuisia 4-henkisiä tuttavaperheitä jotka asuvat kolmiossa. Sehän on ihan riittävä tuon kokoiselle perheelle, on aikuisten mh ja lasten huone, oh ja keittiö.
Lapset on ekalla ja eskarissa. Hyvin mahdutaan ehkä sitten kun tytöt on teinejä voi olla maailmanrauhan kannalta parempi saada enempi tilaa. Siihen mennessä olemme kuitenkin maksaneet asuntolainan pois joten on taas varaa ottaa lisää lainaa ja saadaan lisää tilaa.
Ja minusta on mukavampi asua hyvällä alueella helsingissä ja pitää laina määrä pienessä kun ottaa kauheita lainoja tai muutta johonkin kammo lähiöön neliöiden perässä.
Päiväkoti, koulu, kauppa, kirjasto, lenkkeilymaastot, hiihtoladut, luistinrata... ja keskustaan matkaa 2,5 km. Lisäksi pihapiiri on rauhallinen, on isot nurmialueet ja metsää.
Todellakin tulee mietittyä, mistä muualta saisi kaikki nämä "oheispalvelut" esim. ok-taloon.
Näin siis Jyväskylässä
ap
Meitä on 5+koira ja asutaan kolmiossa, 79m2. Ei mitään valittamista.
Mekin JKL:ssä.
t. oliskohan kolmonen
meitä on myös 5 ja asutaan 80 neliöisessä kolmiossa
Anyway, meidän kolmio on hulppeat 57 m2, ja se on minusta neljälle tosi vähän. Ja lisäksi lasten välillä yli 10 v ikäero, joten heitä ei ilman pakottavaa tarvetta halua laittaa samaan huoneeseen. Ja meidän uusi neliökin lienee keskiverto-kolmiota pienempi (alle 80 m2). Onneksi ei ole mitään saunaa, pyörätuoli-sopii-kääntymään-vessaa yms. uusien asuntojen turhuuksia!
Kolmioissa ja neiliöissäkin on eroja!
Ja kyllä ne aika hyödyllisiä ovat! Vessaan mahtuu rattaat ja erillinen pesutila+sauna ovat sellaista arkielämän mukavuutta, josta en tahtoisi luopua.
Mutta jostain syystä mies ei tahdo.
Ihan hyvin mahdutaan, eniten haikailen säilytystilojen perään.
Naapurissa on 7 hengen perhe 97-neliöisessä neliössä, ja hyvin pyyhkii =)
Asutaan rivarialueella, joten pihaa, terassia ja muuta kivaa löytyy.
Varmaan muutaman vuoden sisällä muutetaan väljempään, toivon mukaan omakotitaloon, toivon mukaan silloin on yksi lapsi enemmän.
Itsestäni ei siihen olisi.
Lapset asusti makuuhuoneessa ja aikuiset nukkui olkkarissa. Myöhemmin olkkarinnurkkaan rakennettiin makuualkovi aikuisille.
meillä 4 henkeä ja 74m2, ja nyt mahtuu hyvin, kun lapset ovat reilusti alle kouluikäisiä.
Kyllä tänne mahtuis vielä viideskin. Naapurissa asuu samankokoisessa kolmiossa 2 aik + 4 lasta 6- 17v.
ja lukuisia kolmiossa asuvia.