Onko tummapiirteisyys oikeasti vetoavampaa miehellä kuin vaaleapiirteisyys?
Onko miehen hiusten ja silmien värityksellä väliä?
Kommentit (34)
Jos hiusten väristä puhutaan, niin niin vaaleat hiukset ja ruskeat silmät on ne mistä itse pidän vähiten sukupuolesta riippumatta.
Vaalea/vaaleahkot hiukset ja siniset/harmaat/vihertävät silmät ok!
Ei ole koskaan kiinnostanut tummat miehet.
Minä tykkään vaaleista miehistä, jos se vaaleus yhdistyy tuuheaan karvankasvuun (hiukset, parta). Usein vaaleilla miehillä on heikko parrankasvu, ja koska pidän parroista, katson ehkä keskimäärin useammin tummien miesten perään. Ruskeat silmät ei ole mieleeni, mielummin siniset tai vihreät!
Ehdottomasti paras yhdistelmä on tummat hiukset ja siniset/harmaat silmät. Myös vihreät voivat olla ihan kivat, mutta ruskeat silmät itselleni turn off. Vaaleatukkaiset eivät yleensä oikein kiinnosta, mutta silti todennäköisemmin, jos on vaaleat hiukset ja siniset silmät kuin jos on ruskeat hiukset ja ruskeat silmät. Näin yleisesti kohdallani, mutta pitää aina muistaa, että poikkeus vahvistaa säännön.. ;)
Tummat hiukset ja ruskeat tai tumman siniset silmät.
Siniset silmät ja vaaleat hiukset miellyttää omaa silmää eniten. Pohjois-eurooppalainen mies voittaa mennen tullen etelän karvakädet
Tietysti tummuus tekee miehestä miehekkäämmän.
Ruskeat silmät, musta tukka, lyhyt parta. Hyvin harvoin treffailen muita, vähintään kaksi kolmesta pitää täyttyä 😄. Onneksi en asu suomessa niin tarjontaa löytyy 😎.
On tainnut tulla vastauksista jo ilmi, että tätä ei voi yleistää.
Itse en pidä tummista, enkä ihan vaaleista. Silti jonain päivänä saattaa tulla vastaan albiino johon rakastun ensinäkemältä.
Se on ihmisestä kiinni, ei jostain värimaailmasta. Vähän sama kuin kertoisi ettei pidä miehistä jotka käyttävät punaisia vaatteita.
Mä tykkään irkkutyyppisistä punapäistä joilla on harmaat silmät ja mustat ripset/ kulmat.
Vierailija kirjoitti:
Tumma mies on miehekäs.
170cm pituisenakin(ko). Kyllä tuo tilanne on muuttumassa hiljalleen. Totuuden tullessa ilmi..
Ei mitään väliä kunhan pysytellään suomalaisessa vaihtelevuudessa, eli selkeästi ulkomaalaisennäköiset, reilusti pohjoiseurooppalaisista piirteistä poikkeavat eivät vain viehätä minua. Ainoa poikkeus on arabejen nenä, koska olen nenäfriikki.
Vaaleat hiukset ja siniset silmät on paras. Tummista miehistä en pidä.
Tumma mies on kyllä seksikäs...
Parta kuultaa ajeltunakin ihon läpi, usein tummalla on myös ihanan miehekkäät rintakarvat ja käsikarvat.
Vaalea tahtoo aina näyttää samankokoisen tumman miehen rinnalta hintelältä ja valjulta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tumma mies on miehekäs.
170cm pituisenakin(ko). Kyllä tuo tilanne on muuttumassa hiljalleen. Totuuden tullessa ilmi..
Mikä vika on 170 sentin pituudessa? Itselle ainakin 170cm on mieluisampi kuin 180cm, yltää halaamaan ja pussailemaan paljon kätevämmin!
T. 164cm
Gary Grantin tai Tauno Palon väritys on mieleeni.
No höh.
Näin viiskybäsenä mummuna olisin havaitsevani tässä jonkinlaisen muutoksen. Minun nuoruuvessani vuonna kuokka, kirves ja sirppi, naiset kuolasivat tummapiirteisten, etelämaalaisten näköisten miesten perään. Nyt nämä minun ikäiset tsirpukat ovat niitä rääkyviä pubiruusuja bling-bling-farskuissaan ja narutopeissaan allit ja ellit pursuten.
Yhä enevä naisjoukko taitaa ihailla nykyään tuollaista 'brittityyppiä' eli vähän vaaleampaa, sini- harmaa- tai vihreäsilmäistä, kastanjanruskeat tai punertavat tai vaaleat hiukset. Saa olla jopa luonnonkiharaa.
Liekö sitten ylitarjonta 'etelämaalaisten' näköisistä miehistä tämän muutoksen aiheuttanut, ne eivät enää tunnu jännämiehiltä, eksoottisilta.