Inhoan kesää kun kaikilla tuntuu olevan taas oikeus kommentoida toisten painoa
Ja päin naamaa. Olen kassalla töissä, ja kuulen päivittäin inhottavia kommentteja, varsinkin vanhemman väen suusta. Mahtavatko olla niin katkeria kun ovat jo vanhoja. Mutta satuttaa joka kerta ihan he....sti nuo ilkeilyt. En ole edes ylipainoinen, mutta sanotaanko, että keskivartalolihava :(
Kommentit (7)
No laihduta niin ei tarvii kuunnella. Helppoa ja yksinkertaista. Mikä tekosyy läskillä tällä kertaa on?
Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Tuollaiset ihmiset keksivät aina jonkun ulkoisen syyn haukkua toista, ei läskillä sen kanssa paljoakaan tekemistä.
Mikähän kauppa nyt on kyseessä?
Istun tosi läskinä täysiä päiviä eräässä helsinkiläisessä ruokakaupassa kassana ja kukaan ei koskaan ole sanonut mitään ikävää.
Ja nyt ei tosiaan vain mikään hento "keskivartalolihavuus" kyseessä, vaan BMI 38.
Kesällä myös miesten tekemä epäasiallinen lähentely ja muu ahdistelu naisia kohtaan on aggressiivisempaa kuin minään muuna aikana vuodesta! Kesällä on enemmän peräänhuuteluita ja joskus jopa asiatonta lääppimistä, kuin minään muuna aikana vuodesta.
Onko miehillä tosiaan jokin sellainen kuvitelma päässään, että kesällä kaikki naiset kuuluvat heille ja kaikki naiset ovat vapaata riistaa? Se, että kesällä on pukeutuminen paljastavampaa, ei oikeuta miehiä sellaiseen käytökseen!
Vierailija kirjoitti:
Ja päin naamaa. Olen kassalla töissä, ja kuulen päivittäin inhottavia kommentteja, varsinkin vanhemman väen suusta. Mahtavatko olla niin katkeria kun ovat jo vanhoja. Mutta satuttaa joka kerta ihan he....sti nuo ilkeilyt. En ole edes ylipainoinen, mutta sanotaanko, että keskivartalolihava :(
Jos ihmiset oikeasti kommentoivat painoasi nähdessään sinut istumassa kassalla (jolloin näkyvissä on oletettavasti ainoastaan ylävartalosi), olet selvästi ylipainoinen. Kommentointi on törkeää, mutta ei itsepetoskaan ole sinulle hyväksi.
Planeetallamme on rajallisesti resursseja, ts. energiaa.
AP, miksi koet oikeudeksesi syödä ylenmäärin ja roikuttaa ihmiselle viikoiksi/kuukausiksi riittävää energiamäärää keskivartalossasi, rasvakudokseksi sitoutuneena?
Ko. energiamäärä voisi kirjaimellisesti pelastaa ihmisiä nälkäkuolemalta toisella puolen plaaneettaa, tiedätkös?
Se on ikävää.