Kokemuksia itkuhälyttimistä
Pitäisi vielä itkuhälytin hommata vauvalle. Kaipaisin kokemuksia Philipsin ja Padwicon hälyttimistä. Kiitoksia!
Kommentit (8)
Eli meillä on ollut kaksi erilaista philpsin hälytintä enkä oo kumpaankaan ollut kovin tyytyväinen. Ensimmäinen oli " karvalakkimalli" , siis se kaksi kanavainen, jossa pytyy säätämään vain äänen voimakkuutta ja valita kahdesta kanavasta eikä vanhempien hälystä pysty puhumaan lapsen hälyyn. Tämä versio otti meidän asunnossa hirveästi häiriötä jostain ja sieltä sitten kuului joko naapurin vauvan itku tai perheen mukavat jutustelut. Joskus myös jotain muuta epämääräistä.
Tämä toinen on nyt sitten vähän kehittyneempi versio. Siitä löytyy automaattinen kanavahaku (ei ole kyllä häiriötä ottanut kertakaan!), äänenvoimakkuuden- ja herkkyydensäädin, ääntelemisestä kertova valopylväs (tosi näppärä imuroidessa), yövalo ja mahdollisuus puhua vanhempien hälystä vauvan hälyyn (tuota toimintoa ei kyllä olla ikinä tarvittu). Tämä kuullostaa nyt vähän mainospuheelta, MUTTA tuo hälytin vie aivan älyttömästi pattereita!! Vanhempien hälyssä on ladattavat patterit mutta tuossa vauvan hälyssä ei ilmeisesti niitä saa käyttää (ohjeessa näin sanottiin..) eikä meillä tule kyseeseen verkkovirralla käyttäminen. Patterinkulutus on toki riippuvainen säädetystä herkkyydestä, mutta tuo kapistus vie silti aivan hirveästi pattereita! Ja tiettävästi ne eivät ole halpoja. Ja halvat patterit eivät ole hyviä. Meillä patterit joudutaan vaihtamaan n. 1-2 kertaa parissa viikossa ja vauva nukkuu ylkona yhdet unet. Eli mä en ainakaan tätä mallia suosittele! Kalliiksi tulee eikä tuo hälytinkään ollut mitenkään ilmainen.
Tulipa pitkä selostus :) Toivottavasti on jotain apua hälyn hankintaan.
Mehis ja pojuli 6kk
joka oli muistaakseni 79 e. Se on pienikokoinen ja toimii hyvin. Myös ulkona pakkasessa on toiminut koko talven hyvin.
Digitaalinäyttö, kaksi taajuutta, vast.ottimessa äänen voimakkuuden säädin, lähettäjässä äänen tunnistus/herkkyyssäädin. Valot molemmissa.
Akkukäyttöiset/verkkovirta.
Ei mitään ongelmaa, edes pihalla -10´c pakkasessa. Käytössä joka päivä viimeiset 2 vuotta. Myyjä ei puhunut mitään ettei saisi käyttää ulkona, puhui ulkokäytöstä itsekin ja kysyi kuinka pitkä matka on pistokkeelle (että riittääkö latausjohto). Eikä ohjekirjassakaan kielletty ulkokäyttöä.
Hinta vuonna 2004 69¿
Eskoisen ollessa vauva , meillä oli Philipsin häläri joka söi pattereita ihan tajuttomasti, ja kantavuus oli tosi lyhyt. Kakkosen synnyttyä ostimma Doron radiopuhelimet, ja oomma niihin tosi tyytyväisiä. Lataus toimii verkkovirralla, ei rekisteröi turhia hälyääniä ( lintujen laulut, autojen äänet tms.) ja kantavuus on tosi pitkä. EHDOTTOMASTI RADIOPUHELIN....
toimii moitteettomasti niin ulkona kuin asisällä. (ulkona ollut 20 asteen pakkasessa).
Häiriöitä äärimmäisen vähän esim verrattuna kaverin philipsin karvalakkimalliin jossa kuuluu lasten itkua vaikka meillä ei asu vaaveja lähimaillakaan:)
Pieni koko.
Saa helposti vaunuihin kun on takana klipsu josta saa roikkuun vaunuihin, housun reunaan sisällä...
Helppo kuljettaa taskussa jos itse esim. ulkona kun vaavi nukkuu.
Tosi pitkä kantomatka.
Huonoa en ole keksinyt kun sen että aikuiseten pää ei hälyytä jos siitä loppuu virta (valo vain sammuu), hälyyttää kyllä jos lapsen osasta loppuu virta.
Ostettiin tämä itkuhälytin, kun sekä lähetin että vastaanotin ovat ladattavia (=ei kuluta hurjaa määrää pattereita) ja voi käyttää ulkona jopa 20 asteen pakkasessa. Enpä nyt oikein osaa laitetta sen kummemmin mainostaa, oli vain meistä paras itkuhälyttimistä. Normaalihinta 119 eur, oli tarjouksessa 99 eur. Radiopuhelimiakin harkittiin, mutta haluttiin kuitenkin ihan " virallinen" itkuhälytin. :)
Mia79 ja tenavat 3kk
Meillä se uusi doron radiopuhelin/itkuhälytin yhdistelmä. Toiminut hyvin, akkujen lataus kestää pitkiäkin käyttökertoja. Ehdottomasti hintansa arvoinen 70e!
Jos nukutat vauvaa ulkona, hanki ihmeessä ennemmin itkuhälyttimellä varustettu radiopuhelin, kuten Doro, Cobra tms. Itkuhälyttimet kun on tehty vain sisäkäyttöön, verkkovirran kanssa niitä ei missään tapauksessa saa viedä ulos oikosulkuriskin takia ja pattereiden kera ne tahtovat hyytyä pakkasessa. Joudut pitämään villasukassa ja miettimään pariin kertaan hälärin sijoitusta ettei pakkanen ja viima ottaisi. Radiopuheli on suunniteltu ulkokäyttöön joten ongelmaa ei ole. Hintakin on sama, Philipsin perusmalli maksoi aikoinaan 65e ja Cobrat 69e. Molemmat omistan ja suosittelen ehdottomasti jälkimmäistä jos vauva nukkuu ulkona!!