Pomo pyysi irtisanoutumaan kesätyöntekijää aiemmin kun työ päättyy
Kommentit (11)
Yleensä kesätyöläiset on opiskelijoita, ei työttömiä, joten niille ei seuraa mitään karenssia kun ei ne ole työkkärin kirjoissa ja työttömyyskorvauksien parissa.
Kesätyöthän on määräaikaisia, ei niistä voi irtisanoutua.
Vähän sekava otsikko, siis työntekijä mennyt sijaiseksi tietylle ajanjaksolle, ei ole opiskelija, häntä pyydetty irtisanoutumaan jo aiemmin, mitä on sovittu työsopimuksessa, sehän on laitonta.
Eihän sitä ole pakko totella jos karenssi uhkaa.
Vierailija kirjoitti:
Vähän sekava otsikko, siis työntekijä mennyt sijaiseksi tietylle ajanjaksolle, ei ole opiskelija, häntä pyydetty irtisanoutumaan jo aiemmin, mitä on sovittu työsopimuksessa, sehän on laitonta.
On outoa jo siksi, että ei työnantajalla ole oikein asiaa pyytää ketään irtisanoutumaan. Jos työntekijästä halutaan eroon, niin sitten hänet irtisanotaan, mutta määräaikaista ei voi irtisanoa.
Yhteys luottamusmieheen, niin eiköhän tuo selviä.
Siis pomo pyytää työntekijää irtisanoutumaan?
Pomo haluaa siis säästää firman palkkakuluja kun työntekijälle ei ollutkaan tarvetta niin pitkäksi aikaa?
Onkohan toi nyt ihan laillistakaan vaatia tollasta?
Karenssihan siitä kyllä tulee jos on työkkärin asiakkaaksi haluja.
No pomo voi pyytää/vaatia ihan mitä vaan. Koska kyseessä on määräaikainen työsopimus, se jatkuu siihen päivään asti mikä työsopimukseen on kirjattu. Jos firmassa on huomattu, ettei tarvetta työntekijälle enää olekaan, niin se on heidän ongelmansa. On suorastaan loukkaavaa työntekijää kohtaan, että firma olettaa kesätyöläisen olevan niin tyhmä, että suostuu moiseen järjestelyyn. Jos tämä irtisanoutuu, seuraa karenssi. Ja firma pääsee eroon "riippakivestään" eikä tarvitse maksaa enää palkkaa. Jos mä olisin kyseinen työntekijä, niin sanoisin, että fine, mutta työsoppariin pitää kirjata lisäkohta, jossa mainitaan että palkka maksetaan (kotiin) sopimuksessa mainittuun päivään asti, eikä työvelvoitetta ole.
Vierailija kirjoitti:
Miksi?
Jotta joku toinen olisi tulossa siihen tilalle, ja se toinen haluaisi aloittaa työn silloin ja silloin. kuullostaa jo ihan hullulta keissiltä, ylipäätänsä pomon suusta koko kysymys outo, määräaikainen on määräaikainen, jonkun tietyn ajan, ei siinä tarvitse irtisanoutua siksi, että joku tulisi jo aiemmin .
siis ketä irtisanoutumaan? kenen työ päättyy? kuka siis irtisanoutuu ensin ja miksi?