Olinko liian tyly kaverille?
Meillä on eräs tuttavaperhe jossa on samanikäisiä pieniä lapsia kuin meilläkin. Miehellä on jonkin sortin peliongelma ja heillä on välit joskus huonot. Kerran tää mies soitti ja pyysi rahaa lainaan, maksaisi heti kun vaimo tulisi kesämökiltä kotiin, eli seuraavalla viikolla. Maksua ei kuulunut, ja soitin miehelle, lupasi maksaa sen heti kun seuraava tili tulee.
Kului pari kuukautta ja soitin vaimolle joka sanoi maksavansa heti kun saa rahaa. Meni viikko kun vaimo soitti itkien ja pyysi minua katsomaan viikonloppuna heidän lapsiaan koska mies oli lähtenyt jonnekin ja vaimolle tehtäisiin jokin operaatio josta voi tulla huono olo. Lupauduin, ja sanoin miehelle etten tee mitään ylimääräistä esim.siivousta ennen sunnuntaita koska meillä olisi 6 alle 5-vuotiasta lasta kolmiossa. Vaimo toi lapset perjantaina. Lauantaina menin faceen ja näin vaimon päivityksen, oli siivonnut vanhemman lapsen huoneen(tyyliin 10lelua!)ja muutenkin siivoillut. Ihan ok, hyvä että siivosi.
Sunnuntaina vaimo tuli hakemaan lapsia ja meillä oli ihan kammo siivo :( Vaimo sanoi mun tyttärelle että :"Meidän tytön huone on siisti, ehkä sunkin pitäisi siivota oma huone" Just. Sanoin että rupean siivoamaan heti kun lähdette.
Taas meni kuukausi eikä rahoja kuulunut. Soitin vaimolle ja vaimo sanoi että laittaa heti rahat tilille. Meni viikko eikä rahoja ollut tilillä. Yritin soittaa,laitoin viestiä, mutta ei vastausta. Lopulta suutuin ja laitoin vaimon facebook sivulle tällaisen kirjoituksen: "Miksi et vastaa puhelimeen? Ja miksi valehtelet laittaneesi rahat, kun et selvästikään ole mitään laittanut! Katoin sun lapsia kun ukkos oli jossain dokaamassa, etkä viitsi maksaa velkojasi?"
Puhelin soi about 5min. tuon päivityksen jälkeen jossa vaimo sanoi ettei velka edes ollut hänen. Sanoin että ihan sama, koska istut miehesi rahojen päällä ja sulla on kaikki oikeudet käyttää sitä tiliä. Vaimo suuttui ja kirjoitti jotain paskaa vastineeksi mun facebookkiin. Ei olla oltu enää väleissä, mutta olinko turhan tyly? Muutenkin heillä oli huonot käytöstavat, lapset rikkoivat tavaroitamme, lapseni leluja ym.eikä ikinä tarjottu mitään korvausta, nauroivat vain.
Kommentit (4)
Jos pöhköyttäsi lainaat peliongelmaiselle rahaa niin kuule paskapää olet jos hänen puolisoaan asialla kiusaat, tai lapsille kostat. Niillä on tarpeeksi ongelmaa muutenkin. Älä lainaa! Tahdoit vaan olla kiva miehelle, senkin haavi.
Siis vaimolla on nettitunnukset joita mies ei voi käyttää. Rahat oli mun, mutta mun mies lupasi ne sille. Suutuin tuosta lapsenhoidosta, kuinka kehtaskin vittuilla MUN lapselle, harrastaa tuota aika usein, huomauttelee milloin mistäkin. Niin että kukahan tässä lapsia kiusaa? Jos mies voisi käyttää rahoja, olisin laittanut sen faceen, mutta mitäpä hyötyä siitä olisi koska vaimo niistä lopulta päättää. Ap
Oon noitten touhuja seurannut jo pitkään. Kun soitin alunperin miehelle, mies kertoi ettei omista pankkikorttia ja että vaimo pitää rahoja takanaan. En tiennyt, että tilanne on niin paha koska jossain vaiheessa vaimo kertoi että mies kunnostautui ja huomasin sen itsekin. Olivat noihin aikoihin eron partaalla, mutta en tiennyt siitä, ei oltu tekemisissä kun vaimo aina huomautteli lapselleni tämän painosta (lievä ylipaino, omat lapset naruja) Ja ne lapset oli niin villejä, etten kestänyt sitä meteliä. Ap
Laita herjaus miehen sivuille. Hän lainasi rahat.