Joku kiva musaCD 1-vuotiaalle? Vauvan vaaka jo puhki
Kommentit (5)
Täytyy usein tilata kirjakaupasta eli ei löydy hyllystä. Ostin suomalaisesta kirjakaupasta tilaamalla.
minkä tahdissa hytkytellä :) Oli kyllä vauva-aikana ihan kiva levy.
Ostin Vauvan vaaka-levyn akateemisesta.
Meidän vauva on tykännyt levystä kovasti, kun muskarissaki leikitään samoja lauluja/loruja.
Tässä nettitekstiä:
" Vauvan vaaka. Lauluja ja leikkejä vauvaperheille
Vauvan vaaka on kahden kirjan ja äänitteen muodostama kokonaisuus. Runokirja, " Vauvan vaaka - leikkiloruja ja runoja vauvoille" , ilmestyi ensimmäisenä, jo vuonna 1995. Runojen tunnelmista on nyttemmin syntynyt äänite ja kirja, jossa on laulujen nuotit sekä lauluihin sopivia leikki-ideoita. Vauvan vaa' an runot ovat Hannele Huovin, sävellykset Soili Perkiön ja kuvitus Kristiina Louhen.
Vauvan vaaka sisältää 20 laulua, joita äänitteellä esittävät Kuisma Eskola, Heikki Kangasniemi, Maija Karhinen, Liisa Matveinen, Hannu Oskala, Soili Perkiö ja Sakari Seppälä. Lauluosuuksista vastaavat enimmäkseen Maija Karhinen, Liisa Matveinen sekä Ahti Paunu. Vauvan vaa' an sointimaailmaa leimaa toisaalta pehmeys ja rauhallisuus, toisaalta värikkyys ja yllätyksellisyys. Levyllä soi yli kolmekymmentä soitinta hanurista jouhikkoon, yläsävelhuilusta afrikkalaiseen sormipianoon ja kanteleesta sadeputkeen. Keskeisessä asemassa ovatkin lyömäsoittimet, josta loihditaan milloin minkäkinlaisia rahinoita, kopinoita ja suhinoita. Mielikuvitusta kiihottavat äänimaisemat pääsevät oivallisesti esille ilmavien sovitusten ansioista.
Levyn lauluista noin puolet on reippaampia, marssimiseen, sylissä köröttelyyn tai vaikkapa konttaamiseen houkuttelevia. Toinen puoli materiaalista on rauhallisempaa; lauluja, jotka sopivat esimerkiksi katseluleikkien tai hieronnan taustalle. Kolmijakoiset sävelmät taas voivat rytmittää hiljaa keinahtelevaa tanssia tai tuudittaa uneen. Kiehtovien sointien ja värien lisäksi levyllä ihastuttaa luonteva rytminkäsittely. Musiikki sykkii ja hengittää joka hetki oli kyse sitten hitaammasta tai vauhdikkaammasta menosta. Tempot ja rytmit ovat niin eläviä, että musiikin liikkeen tuntee hengityksensä rytmissä, sydämensä sykkeessä, verensä virtauksessa.
Vauvan vaaka on viehättävä levy myös aikuisen näkökulmasta. Laulut painuvat helposti mieleen, mutta aitoina ja rehellisesti esitettyinä ne varmasti kestävät runsastakin kuuntelua. Laulu- ja leikkiohjekirjan ideat tuntuvat vakuuttavilta, eivätkä vähiten siksi, että taustalla tuntuu olevan kansanperinteen tuntemuksen lisäksi runsaasti tietoa lapsen kehityksestä. Vauvan vaa' an ohjaamana pienen ihmisen tutustuminen maailmaan käy varmasti taas vähän helpommin ja hauskemmin.
Marjo Jääskä "
valitut palat on julkaissut vanhat laulut alkuperäisinä äänityksinä.
saa netistä:
http://www.rd.com/rdstore/categorySkuList.do?storeid=900&categoryid=100…
Tuosta 2:n ehdotuksestä löytyikin näytesivu netistä...