TTIP:n myötä Suomeenkin: Ei vessataukoja töissä, vaipat käyttöön
Jippii! Ihanaa kokoomus ihanaa!
"Oxfam American tuoreen raportin mukaan siipikarjatuotteiden tehdastyöntekijöiltä on yleisesti evätty WC-tauot Yhdysvalloissa. Asiasta kertoo myös uutistoimisto Bloomberg.
Raportissa kerrotaan, että osa työntekijöistä on turvautunut jopa vaippojen käyttämiseen työpäivän aikana, kun pääsy WC:hen on evätty.
Oxfam American antaman lausunnon mukaan WC-tauon kieltäminen on työntekijän näkökulmasta sekä henkisesti alentavaa että aidosti vaarallista terveydelle.
Raportissa on siteerattu työntekijöitä nimettömästi useista eri broilerialan yrityksistä Yhdysvalloissa. Työntekijöiden kuvaukset ovat riipaisevaa luettavaa. Työntekijät kertovat työnjohtajien pilkkaavan heitä, kieltävän poistumisen tuotantolinjalta ja uhkailevan heitä rangaistuksilla tai irtisanomisilla."