Mikä harrastus 3-vuotiaalle syksyllä?
Juttelin yhden tuttavan kanssa, joka sanoi, että jo 3-4-vuotiaana kannattaa alkaa valkata harrastuksia, muuten lapsi on 7-vuotiaana jo pudonnut monen harrastuksen ulkopuolelle.
Kävelyetäisyydellä olisi tuon ikäiselle kuviskoulua, koripalloseuran liikuntakerho, tennisseuran liikuntakerho, jalisseuran liikuntakerho, uimakoulu, luistelukoulu, tanssitunteja.
Tähän asti olemme käyneet ohjatusti vain muskarissa ja uinnissa. Lapsi nauttii musiikista ja sitä olisi kiva jatkaa.
Mitä kannattaisi valkata?
Kommentit (9)
3-vuotias ei tarvi harrastuksia. Anna hänen elää lapsuuttaan ja leikkiä kotona.
Minusta musiikki ehdottomasti kun siitä nauttii, ja toki jokin liikuttava harrastus on aina hyvä, vaikka en tiedä tarvitseeko vielä noin nuorella olla kahta harrastusta.
3-vuotiaalle riittää päiväkoti tai kerho harrastukseksi. Jos ihan pakko on jotain laittaa, niin muskari.
3v. on kypsä harrastuksiin jos itse osaa kertoa mikä noista jutuista kiinnostaisi.
Meillä 3v. oli kerran viikossa kirppujumpassa. Ja 4v. meni talveksi myös luistelukouluun.
Siitä se sitten alkoi...harrasti ensin luistelua, sitten balettia ja lopuksi cheerleading jota harrastaa yhä ja myös valmentaa. Välillä oli harkkoja 6 krt viikossa ja vielä olisi halunnut harrastaa telinejumppaakin mutta johonkin se raja piti vetää.
3v.ei todellakaan tarvitse mitään harrastusta vielä. Muskari riittää mainiosti koti / päiväkotipäivän päälle.
Meillä 3-vuotias poika ei oikein innostunut mistään harrastuksista, mutta samanikäinen tyttö harrastaa tanssia, muskaria, isi pitää kotona piano- ja kitaratunteja, käy futistreeneissä miehen junnujoukkueen mukana, ja talvisin lätkää. Lapsesta kiinni mistä tykkää. Ja turha sanoa, ettei lapsella pitäisi noin montaa harrastusta olla, piti taukoa jalkapallosta, mutta halusi kuitenkin hatkaa treeneissä käyntiä. Kaikki harrastukset todella rakkaita lapselle.
Jos lapsi pitää musiikista niin sitä on hyvä alkaa harrastamaan jo pienenä. Jonkin soittimen soittaminen tai laulaminen voisi olla hyvä ja jos aikaa jää ja lapsella on intoa voitte valita yhdessä jonkun toisenkin harrastuksen.