Miten voisin päästä töihin?
Olen 26 v maahanmuuttaja. Olin kotimaassani monta vuotta kauppa apulaisena mutta työtodistus puuttuu. Nyt olen asunut Suomessa 5 vuotta ja valmistuin viime syksynä ylioppilaaksi. Tavoittelen opiskelupaikkaa AMK:ssa mutta se jää varmaan ensi vuoteen.
Suoritin marraskuussa hygieeniapassin koska ajattelin pääseväni sen avulla kauppaan töihin. Mutta en ole päässyt edes haastatteltavaksi. En kauppaan enkä muualle. Johtuukohan se rasismista? Nyt eletään vaikeita aikoja mutta ajattelen että näin monella hakemuksella olisi pitänyt päästä edes yhden kerran haastatteluun.
Miten voisin helpoiten parantaa mahdollisuuttani päästä töihin ennen kuin pääsen opiskelemaan? Joku lyhyt kurssi, koulutus jne? En ole nirso mutta myynti ja mainosten jakotyö ei ole minua varten.
Kommentit (7)
Vaikka olisit ihan suomalainen niin työnsaanti noilla näytöillä olisi vaikeaa. Toki maahanmuuttajuus saattaa tuoda vielä lisää haastetta. Esim juuri että haastatteluihin ei edes oteta.
Suomi on paska maa jos olet erilainen. :(
Ne ensimmäiset työpaikat tulevat yleensä sitä kautta, että kerrot kaikille etdiväsi mitä tahansa työtä ja sitten joku tuntuntuttu tai sen tuttu palkkaa sut vähäksi aikaa johonkin - kunhan se sun tuttu ja sen tuttu vakuuttavat, että olet ahkera ja oppivainen ja et tule olemaan ongelma vaikka sulle ei ole töitä ikuisesti. Tämän ne tietyeti voivat tehdä vain jos et oikeasti ole ihan hirveä lusmu.
Mikä mainostenjaossa on vikana? Se helpottaisi parempiin töihin pääsemistä, kun olisi näyttöä edes jostain.
Mene suoraan kauppiaiden puheille ja kerro että sinulla on kokemusta. Ja hymyile niin että ikenet näkyy. Myöskin siivoamaan voi päästä soittamalla, mutta koska suomen kielen taitosi on noin hyvä niin yritä kauppaan mielummin. Tsemppiä!
Töitä ei löydy nykyään mistään. Kokemusta on, vaikka olen ihan syntyperäinen suomalainen.
Soitteletko niihin työpaikkoihin vai lähetätkö vain hakemuksen? Kannattaa aina soittaa ja kysyä lisätietoja paikasta ja kertoa vähän itsestäsi ja kokemuksestasi.