Kiinnostaisiko ilmainen sohvamatkailu Sisä Suomeen jotain Hesasta vaihtelun vuoksi?
Mulla ois idea että joku Hesasta arkeensa kyllästynyt yksinäinen voisi matkustaa muutamaksi päiväksi ilmaiseen majoitukseen luokseni, siinä tutustuttaisiin jaettaisiin elämää ja katseltaisiin laupunkia . Sitten ehkä vuoroin toisinpäin heillä? Mulla olisi toiveena että olisi vaikeista oloista ja nimenomaan yksinäinen nuorehko ihminen samaa sukupuolta ehkä turvallisin?
Olisiko kiinnostusta vaihtaa maisemia viikoksi? Ihan vaan vaihtelun takia? Kohtuudella omaa evästä matkaan kun kaksi köyhää kohtaa:)! Mun kanssa pääsee salille lenkille ja uimaan sekä täällä kaikkeen ilmaiseen mitä kaupunki tarjoaa.
Kommentit (6)
Tai sanoin ehkä huonosti äh " toiveena että vaikeista oloista" tarkotin vaan että haluaisin tarjota juuri sellaiselle avartavan ulospääsytien siitä ahdingostaan sillä hetkellä, kun itellä ei oo mitään kriisiä päällä tms vaikeaa. Eikö kyllä tarvii olla edes se nuorehko, ajattelin vaan että kun palstoja lukee nuorilla on ehkä kaikkein yksinäisintä juuri nyt, mutta ihan pappa mummoikäistä en kuitenkaan halua majoittaa.
Kertokaa myös mitä riskejä tms olisi tämän toteuttamisen tiellä, pohditaan yhdessä:)?
Tuo kuulostais just siltä mitä kaipaisin! Oon 21-vuotias helsinkiläisnainen, kamppailen kaikennäköisten ongelmien kanssa ja maisemanvaihdos hetkeksi tekis niiin hyvää. Mistäpäin ap olet ja minkä ikäinen?
Kuulostaa couchsurfingilta siis. Mutta mikä ettei!
Hyvältä kuulostaa mutta olen 32v perheenäiti. Kesällä voisin jotain tuollaista miettiä kun muu perhe lähtee mummolaan. :)
Tulisit ihan sellaisena kuin olet todella, vaikka olisi kuinka vaikea perhetilanne yms. Kohdattaisiin ja jaettaisiin elämää. Ehdoton vaitiolo on sitten hommassa mukana. Joskus on helpompaa keventää taakkaa vaan ihan tuntemattomalle. vastavuoroisesti sinä järjestäisit saman setin mulle:)?