Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras MYYRIEN karkoitus keino!!!

Myyräviha
23.04.2016 |

Pliis parhaat keinot jakoon.
Eläimiä ei pystytä ottamaan :'(

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naapurin kissa.

Vierailija
2/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Istuta valkosipulia. Ihan vaan kynsiä maahan. Versot ovat herkullisia syödä, Kiinassa tosi suosittuja. Älä istuta herneitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku basso jytkyttämään nurmea vasten?

Vierailija
4/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaista ei ole. Kaivelin googlen läpi jokunen vuosi sitten ja lopputulos oli ettei niistä pääse eroon.

jollain toiminut pakokaasun johtaminen koloihin ( muut tukittava) , joku tunki mätiä silakoita koloihin , jollain joku kaliseva systeemi jne  ja kaikkea tuolta väliltä  . Yhdellä toimi toisella ei.Itsellä tulee mieleen  kesy nälkäinen pöllö?

Vierailija
5/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säännöllinen ruohonleikkuu. Pitää myös käärmeet loitolla. Meillä on ollut käytössä myös sellainen pihamaalle pystyyn tökättävä myyränkarkotin, kai se jotakin auttaa. Piharakennusten nurkissa loukkuja.

Vierailija
6/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostettiin pihalle tuommonen myyränkarkotin, se pitää siis vähän väliä semmosta surisevaa ääntä, ei häiritse ihmisiä. Ei oo myyriä tuon kapistuksen jälkeen näkynyt, nyt siis jo neljään vuoteen. Noita vehkeitä saa jostain perus prismasta ja tarjoustalosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hum, tuli mieleen leffa caddyshack tai jokunen aku ankka-jakso samasta teemasta.

Ei, en tiedä miten myyristä pääsee eroon mutta ainakaan valuvaa betonia tai dynamiittia en suosittele kokeilemaan :D

Vierailija
8/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis myyriä vai kontiaisia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myyristä en tiedä, mutta karkoitin kyttäävät seinänaapurit klassisella musiikilla

Tapauksesta on kulunut jo jonkin aikaa, mutta kerron sen silti, koska joku vastaavassa tilanteessa oleva saattaa hyötyä kertomuksestani. Seinänaapuriini muutti wt-pariskunta, joka osoittautui kovan linjan kerrostalokyttääjäksi. Aluksi kyttääminen ilmeni siten, että melkein aina kun lähdin asunnostani ulos, seinänaapurin ovisilmä vilkkui siihen malliin, että jompikumpi pariskunnasta vahtasi menojani. Pian kyttääminen muutti muotoaan siten, että aina kun menin parvekkeelleni, jompikumpi tai molemmat kyttäjistä tulivat omalle parvekkeelleen. Lisäksi jompikumpi pariskunnasta alkoi tulla "vahingossa" yhtäaikaa kanssani käytävään. 

Kyttääminen nousi kuitenkin ihan uusiin sfääreihin, kun kukkaa kasvattava kaveri tuli käymään luonani, ja poltimme yhden jointin yhdessä parvekkeellani. Luonnollisesti naapurin kundi seurasi silmä kovana touhua omalta parvekkeeltaan. Sitten alkoikin kaikenlainen häirintä: Kyttääjät alkoivat muun muassa puhua kovaan ääneen ja pitkään käytävässä huoneistoni oven takana, "vahingossa" kopauttaa oveani tai postilaatikkoani samalla kun menivät asuntoonsa oveaan paukauttaen. Lisäksi pariskunta alkoi häiritä nukahtamistani hillumalla makuuhuoneeni seinän takana tai parvekkeellaan yömyöhään ja pudottelemalla toistuvasti "vahingossa" kovia esineitä parketille, kun yritin nukahtaa.

Tiesin kokemuksesta, että isännöitsijälle oli turha ilmoittaa asiasta, joten aloin soittaa klassista musiikkia aina, kun kyttääjät tai toinen heistä oli kotona. Kaiuttimet sijoitin siten, että ääni varmasti kantautui naapuriasuntoon. En soittanut musiikkia kovaa, vaan juuri sellaisella äänenvoimakkuudella, jota kerrostalossa naapureiden tulee sietää. Aluksi tämä pariskunta naureskeli musiikille, mutta pian kyttääjien hymy alkoi hyytyä, kun soitin heille klassista useita tunteja päivässä parin kuukauden ajan. Seinän takaa alkoi kuulua kiroilua ja pariskunta alkoi viihtyä yhä enemmän ulkona kuin kotonaan. 

Sitten eräänä lauantaiaamupäivänä, kun nämä kyttääjät kärsivät ilmeisesti edellisillan jäljiltä krapulasta, tapahtui kannaltani ratkaiseva käänne, kiitos yli tunnin mittaisen huilukonserton. Kun huilukonsertossa alkoi huilusoolo, seinän takaa kuului kundin kovaääninen AIIII-huuto, jota seurasi kovaääninen kiroilu ja tavaroiden paiskominen. Lopuksi kuului, kuinka pariskunta lähti asunnostaan ovet paukkuen. Reilun kuukauden kuluttua pariskunta sitten muutti pois asunnosta.

Tällaisen näppärän ratkaisun keksin siis em. ongelmaan. Koska itse pidän klassisesta musiikista, itselleni ei ollut ongelma kuunnella klassista tuntikausia. Päinvastoin klassinen musiikki on parasta taustamusiikkia esim. lukemiselle tai vaikkapa kotitöille. Kokemuksesta tiedän myös, että älyllisesti yksikertaiset ihmiset eivät voi sietää klassista musiikkia, koska se kuulostaa heistä kauhealta meteliltä juuri alhaisesta älykkyydestä ja abstraktisten asioiden omaksumisen kyvyttömyydestä johtuen.

Suosittelen lämpimästi tätä keinoa muillekin kerrostalokyttämisestä kärsiville.

Ja ehkä tämä toimii myös myyrien kohdalla.

Ja sori, että postasin tämän tähän ketjuun, kun ilmeisesti alhaisella älykkyysosamäärällä varustettu kerrostalokyttääjämoderaattori on tämän aloituksen poistanut jo kahdesti. Terveisiä vain moderaattorille: kun saan selville kuka olet ja missä  asut tulen käymään luonasi ja puhun sinulle viittomakieltä lähietäisyydeltä. Näkyillään.

Vierailija
10/13 |
23.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on vihreä kahdella isolla D-patterilla toimiva suristin/täristin. On pitänyt myyrät ja kontiaiset loitolla vuoden. Piti ostaa valokennolla toimiva mutta oli myyty loppuun. Tokmannista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
14.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko muita keinoja karkoittaa hiiri/myyrä talon rappujen alta?

Se on asustellut siellä koko kesän.

Vierailija
12/13 |
14.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehoaako väkiviinaetikka?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
14.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä keino on tehokas?